Program do mierzenia jakości obrazów rezonansu magnetycznego. Opracowali go polscy naukowcy

Autor: oprac. SzB • Źródło: PAP22 marca 2022 17:17

Naukowcy z Rzeszowa stworzyli program komputerowy, który jest w stanie w sposób automatyczny mierzyć jakość rejestrowanych obrazów rezonansu magnetycznego.

Program do mierzenia jakości obrazów rezonansu magnetycznego. Opracowali go polscy naukowcy
Program do mierzenia jakości obrazów rezonansu magnetycznego opracowany. Fot. Shutterstock
  • Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej stworzyli program komputerowy, który wykorzystywany jest do mierzenia jakości obrazów rezonansu magnetycznego
  • - Pomiar jakości pozwoli na odrzucenie skanów o słabej jakości, zaproponowanie lepszych parametrów skanera i ewentualnie automatyczną pracę skanera - podkreśla dr hab. inż. Mariusz Oszust, autor projektu
  • Wprowadzenie tej metody może doprowadzić do automatyzacji i - co istotne - skrócenia czasu badania

Opracowano program do mierzenia jakości obrazów rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny jest nieinwazyjnym badaniem, dzięki któremu można określić, w jakim stanie znajdują się organy wewnętrzne, tkanki, a także precyzyjnie określić zmiany patologiczne w układzie mięśniowym, szkieletowym i w szpiku kostnym.

Badanie rezonansem magnetycznym wykorzystuje się m.in. przy diagnozowaniu chorób ośrodkowego układu nerwowego.

Jak podkreślił autor projektu, dr hab. inż. Mariusz Oszust z rzeszowskiej uczelni, częstym problemem wiążącym się z badaniem za pomocą rezonansu magnetycznego jest zła jakość obrazu medycznego, przez co czasami trzeba powtórzyć badanie.

- Opracowany przez nas program komputerowy jest wsparciem dla technika już podczas badania. Pozwala zmierzyć jakość rejestrowanych obrazów w sposób skorelowany ze średnią oceną jakości dużej grupy radiologów. Pomiar jakości pozwoli na odrzucenie skanów o słabej jakości, zaproponowanie lepszych parametrów skanera i ewentualnie automatyczną pracę skanera - dodał.

Jakość obrazów rezonansu magnetycznego nie zależy wyłącznie od parametrów skanera, ale również od badanego miejsca ciała czy cech indywidualnych każdego pacjenta.

Dotychczas, technik lub radiolog przeprowadzający badanie był wspierany miarą stosunku sygnału do szumu, zaś decyzję odnośnie kwalifikowalności obrazów podejmował w sposób subiektywny.

Wprowadzenie nowej metody do oceny jakości opartej o uczenie maszynowe, zaproponowanej przez zespół z Politechniki Rzeszowskiej, może doprowadzić do automatyzacji i skrócenia czasu badania.

Program zaoferuje dodatkową informację, na podstawie której technik będzie mógł podjąć decyzję odnośnie powtórzenia badania, umożliwi automatyzację tego procesu i dobór odpowiednich parametrów skanera.

Obecnie żadne z rozwiązań dostępnych na rynku nie oferuje zbliżonej funkcjonalności.

Jak podkreślił dr hab. inż. Oszust, program jest również ciekawą ofertą dla producentów skanerów.

- Obecnie największym wyzwaniem jest pozyskanie odpowiednio zróżnicowanej bazy obrazów rezonansu i ocena subiektywna wykonana przez reprezentatywną grupę radiologów. Tylko dzięki odpowiednio dużym zbiorom badawczym kolejne etapy rozwoju rozwiązania, polegające na utworzeniu modeli jakości za pomocą metod sztucznej inteligencji, będą mogły być dokonane. Utworzenie bazy danych jest wyzwaniem zarówno natury finansowej, jak i organizacyjnej - zaznaczył naukowiec.

Projekt, w ramach którego powstał program komputerowy, został dofinansowany na kwotę blisko 90 tys. zł. w ramach II naboru do programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji w Rzeszowie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum