Ogromne kolejki do testów na COVID-19. MZ zapowiada ważne zmiany

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP26 stycznia 2022 13:21

Coraz dłuższe kolejki tworzą się przed punktami do testowania. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział zmiany testowania w laboratoriach prywatnych. Dodał także, że w ciągu najbliższych dni zostaną zwiększone możliwości oraz wydolność systemu testowania. Przyznał jednak, że "kolejki są i one będą obecne"

Ogromne kolejki do testów na COVID-19. MZ zapowiada ważne zmiany
Koronawirus w Polsce. Mobilny punkt pobrań Covid-19 przy szpitalu powiatowym w Mińsku Mazowieckim, Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
  • Rośnie liczba zakażeń (26 stycznia to ponad 50 tys.), a także liczba wykonywanych testów na koronawirusa - ostatniej doby przeprowadzono ich ponad 173 tys. 
  • W efekcie przed punktami wymazowymi tworzą się ogromne kolejki. Dłużej trzeba czekać nie tylko na test, ale i na jego wyniki
  • Rzecznik resortu zdrowia zapowiedział zmiany w systemie testowania i zwiększenie jego wydolności 
  • MZ stara się zwiększyć liczbę badań testami antygenowymi, dlatego też w przyszłym tygodniu do laboratoriów oraz stacji testowania trafi nawet kilka milionów testów antygenowych z RARS
  • - Chcemy po pierwsze: zwiększyć liczbę punktów testowania, o te dodatkowe punkty testowania antygenowego - podkreślił Wojciech Andrusiewicz
  • Zostaną także zmienione zasady testowania w wśród laboratoriów prywatnych i stacji prywatnych: będą mogły również wykonywać testy antygenowe

Testy na COVID-19. System zaczyna być przeciążony

Ministerstwo Zdrowia podało w środę, że minionej doby wykonano ponad 173,4 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 53,2 tys. antygenowych. Badania potwierdziły 53 420 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. To najwyższy dobowy wynik w pandemii.

- To, co jest najbardziej dla nas istotne w tych najbliższych dniach, to testowanie - powiedział dziennikarzom rzecznik resortu zdrowia komentując te informacje. Wskazał, że liczba wykonanych testów "to nie jest koniec naszych możliwości testowania".

- Na dziś tylko laboratoria PCR mogą wykonywać 200 tys. badań. Widzimy, że dzisiaj zaraportowaliśmy tych badań PCR samych 120 tys., więc tu bufor jest, ale przede wszystkim staramy się zwiększyć liczbę badań testami antygenowymi. W przyszłym tygodniu do polskich laboratoriów, do stacji testowania, trafi przynajmniej kilka milionów testów antygenowych z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych - poinformował Andrusiewicz.

MZ szykuje zmiany w testowaniu

- Chcemy po pierwsze: zwiększyć liczbę punktów testowania, o te dodatkowe punkty testowania antygenowego - podkreślił. Przypomniał, że od czwartku możliwe będzie wykonywanie testów w kierunku SARS-CoV-2 w aptekach. - Od jutra będzie można testować się w aptekach. Oczywiście to nie znaczy, że większość, czy wszystkie apteki, od razu zaczną funkcjonować jutro - zaznaczył.

- Wczoraj przeszkoliliśmy 3 tys. farmaceutów z zakresu zasad testowania, pobierania wymazu. Dzisiaj kolejne 2 tys. farmaceutów uczestniczy w szkoleniu dotyczącym pobierania próbek wymazowych i dzisiaj podłączamy apteki do systemu informatycznego w ramach, którego raportujemy wyniki. Więc pierwsze apteki będą mogły uczestniczy w tym systemie od jutra, ale nie spodziewajmy się, że od jutra będzie wysyp tych aptek, raczej w przeciągu najbliższych dni kolejne apteki będą ruszały - powiedział rzecznik.

Jednocześnie wskazał, że sam fakt, iż 5 tys. farmaceutów uczestniczy w szkoleniach, świadczy o zainteresowaniu aptek możliwością wykonywania testów.

Będą zmiany w laboratoriach prywatnych

- Dodatkowo w najbliższych dniach zmienimy zasady testowania wśród laboratoriów prywatnych i stacji prywatnych - zapowiedział Andrusiewicz. - Dzisiaj stacje prywatne, laboratoria prywatne wykonują testy tylko i wyłącznie genowe, w najbliższych dniach damy im możliwość wykonywania również testów antygenowych - poinformował.

Dodał, że "w przypadku tylko jednej dużej firmy, zwiększy możliwości obsługi o 160 dodatkowych punktów testowania w Polsce".

- Plan na najbliższe dni to zwiększyć możliwości i wydolność systemu testowania, co nie znaczy oczywiście, że przed punktami testowania nie będzie kolejek, one będą - zaznaczył. - W każdym kraju, w którym widzimy epidemię, widzimy dzisiaj, że te kolejki są i one będą obecne - dodał.

- Dla nas ważne, aby szybko byli przyjmowani ci pacjenci szczególnie w dość ciężkiej sytuacji zdrowotnej - wskazał Andrusiewicz. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum