Do kardiologa, na rezonans i tomografię rejestracja przez Internetowe Konto Pacjenta od maja

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia10 maja 2022 21:21

Ministerstwo zdrowia uruchomia pilotaż e-rejestracji. Jeszcze w maju przez Internetowe Konto Pacjenta będzie można zarejestrować się na wizytę do kardiologa na NFZ, a także na rezonans magnetyczny i tomografię komputerową. Na razie pilotaż będzie realizowany w dwóch regionach.

Do kardiologa, na rezonans i tomografię rejestracja przez Internetowe Konto Pacjenta od maja
Do kardiologa, na rezonans magnetyczny i tomografię komputerową zarejestrujemy się przez Internetowe Konto Pacjenta Fot. Shutterstock
 • Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowych projekcie związanym z cyfryzacją systemu ochrony zdrowia
 • W drugiej połowie maja w dwóch województwach (łódzkim oraz mazowieckim) ruszy pilotażowy program e-rejestracja
 • Dzięki e-rejestracji pacjenci będą mogli za pomocą IKP zarejestrować się na wizytę do kardiologa na NFZ czy na badanie rezonansem magnetycznym oraz tomografię komputerową
 • Szef resortu zdrowia podkreśla, iż e-rejestracja ma zwiększyć dostępność do świadczeń zdrowotnych
 • Jak będzie działać e-rejestracja? Chory będzie miał możliwość w Internetowym Koncie Pacjenta samodzielnie wyszukać specjalistę w wybranym przez siebie miejscu i umówić termin wizyty

E-rewolucja. Przez Internetowe Konto Pacjenta umówimy się do lekarza i na badania

Jeszcze w maju rejestracja do kardiologa, na rezonans magnetyczny i tomografię komputerową ma być możliwa przez Internetowe Konto Pacjenta. O szczegółach pilotaży, który na razie ruszy w dwóch województwach opowiada 9 maja szef resortu zdrowia.

- Uruchomimy pilotaż e-rejestracji. W województwie łódzkim i mazowieckim będzie można pilotażowo zarejestrować się na wizytę u kardiolog raz na badania specjalistyczne: rezonans magnetyczny i tomografię komputerową - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w trakcie konferencji prasowej, 9 maja.

Szef resortu zdrowia zdradził, iż pilotaż ma się rozpocząć w drugiej połowie maja. Przyznał, że dzięki e-rejestracji szykuje się ogromna rewolucja w dostępie do specjalistów oraz na specjalistyczne badania.

- E-usługi dla pacjentów są fundamentem cyfryzacji, e-rejestracja zwiększy dostępność do świadczeń zdrowotnych - tłumaczył minister Niedzielski.

Rejestracja do lekarzy specjalistów przez internet zmniejszy kolejki

Zgodnie z założeniem e-rejestracja ma być jedną z recept na zmniejszenie kolejek do lekarzy specjalistów, a ścieżka dotarcia pacjenta do pomocy ma zostać maksymalnie uproszczona.

Jak będzie działać e-rejestracja? Chory będzie miał możliwość w Internetowym Koncie Pacjenta samodzielnego wyszukania specjalisty w wybranym przez siebie miejscu i umówienia się na wizytę. 

W IKP będą dane od świadczeniodawców dotyczące wolnych terminów. Po wyszukaniu odpowiedniego terminu pacjent zostanie zarejestrowany w danym miejscu na podstawie e-skierowania. 

Aplikacja ma też proponować i przypominać o zwalniających się innych terminach, gdyby w najbliższym czasie pacjent nie mógł znaleźć wolnego. 

Kolejka do diabetologa dwukrotnie dłuższa w ciągu pięciu lat

Zdaniem resortu zdrowia e-rejestracja ma być receptą na narastający problem kolejek do lekarzy specjalistów.

Na jeden z tych narastających problemów w ostatnim czasie uwagę zwrócił lekarz Szymon Suwała. Medyk sprawdził ile trzeba czekać w Polsce na wizytę u diabetologa na NFZ, zestawiając dane obecne z danymi sprzed pięciu lat.

Z jego wyliczeń (przedstawionych w mediach społecznościowych a wcześniej również na Zjeździe Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego), w ostatnich latach przeciętny czas oczekiwania do poradni diabetologicznej wydłużył się z 55 do 106 dni.

Najdłuższy czas oczekiwania jest w województwie kujawsko-pomorskim (165 dni), a najkrótszy czas odnotowano w województwie lubelskim (64 dni).

Funkcje aplikacji mojeIKP. Internetowe Konto Pacjenta w telefonie

Dodajmy, że e-rejestracja, która ma pomóc w problemie długich kolejek do specjalistów będzie dostępna w bezpłatnej aplikacji mojeIKP, którą można pobrać na smartfony z systemem Android lub iOS.

To kolejna z funkcjonalności, które co rusz dodawane są do aplikacji. Przypomnijmy, że w ostatnim czasie dodano m.in. funkcję automatycznego, ustawianego przez użytkownika, powiadomienia przypominające o regularnym przyjmowaniu leków.

Aplikacja mojeIKP na ten moment umożliwia korzystania z wielu przydatnych funkcji jak:

 • łatwe odbieranie e-recept i e-skierowań;
 • sprawdzenie dawkowania przepisanego leku;
 • wykupienie leku w aptece poprzez pokazanie farmaceucie kodu QR na ekranie telefonu;
 • udostępnianie i pobieranie Unijnego Certyfikatu COVID (UCC);
 • upoważnianie pracowników medycznych, placówek medycznych i farmaceutów do wglądu w dane medyczne;
 • liczenie kroków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum