Potężny niedobór specjalistów wśród diagnostów. Niewiadomska: ustawa to priorytet

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia08 kwietnia 2022 14:30

Diagności laboratoryjni przez lata byli najmniej opłacaną grupą zawodową wśród zawodów medycznych - mówiła podczas Senackiej Komisji Zdrowia Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. Wskazywała, że priorytetem dla środowiska jest szybkie przyjęcie nowej ustawy o medycynie laboratoryjnej.

Potężny niedobór specjalistów wśród diagnostów. Niewiadomska: ustawa to priorytet
Potężny niedobór specjalistów wśród diagnostów. Niewiadomska: ustawa to priorytet. Fot. PTWP
  • O kadrach medycznych w ochronie zdrowia była mowa 6 kwietnia na Senackiej Komisji Zdrowia (posiedzenie miało charakter wyjazdowy i odbyło się w Dąbrowie Górniczej)
  • Głos w sprawie problemów poszczególnych grup zabrali przedstawiciele samorządów zawodowych
  • O oczekiwaniach diagnostów mówiła Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych
  • - Nigdy nie byliśmy tak daleko z projektem ustawy o medycynie laboratoryjnej, jak w tej chwili. Wnosiłabym, żebyście państwo procedowali bardzo aktywnie, ponieważ ten projekt jest zgodny z oczekiwaniami środowiska - stwierdziła

Potężny niedobór specjalistów wśród diagnostów

O kadrach medycznych w ochronie zdrowia była mowa 6 kwietnia na Senackiej Komisji Zdrowia (posiedzenie miało charakter wyjazdowy i odbyło się w Dąbrowie Górniczej). O problemach poszczególnych grup mówili przedstawiciele samorządów zawodowych.

Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych przypomniała, że diagności laboratoryjni stanowią jeden z najmniej licznych zawodów medycznych w Polsce.

- Jest nas – diagnostów laboratoryjnych - 17 tys. pracujących w około 3 tys. laboratoriów medycznych w Polsce. Mamy 4 tys. specjalistów. Jak państwo widzicie: to potężny niedobór specjalistów – zaczęła.

- Z czego to wynika? Pracownicy laboratoriów medycznych, diagności laboratoryjni szczególnie, przez lata byli najmniej opłacaną grupą zawodową wśród zawodów medycznych. To doprowadziło do sytuacji, że na 11 uczelniach medycznych w Polsce, które kształcą w standardzie kształcenia na kierunku analityka medyczna, dopływ absolwentów liceów spadał – tłumaczyła prezes Niewiadomska.

Dodała, że środowisko od dekady apelowało o uchwalenie nowej ustawy o medycynie laboratoryjnej, bo poprzednia jest z 2001 roku.  

Ustawa o medycynie laboratoryjnej to priorytet

- Nigdy nie byliśmy tak daleko z projektem ustawy o medycynie laboratoryjnej, jak w tej chwili. Mam nadzieję, że niebawem znajdzie się w pracach parlamentu. Wnosiłabym, żebyście państwo procedowali bardzo aktywnie, ponieważ ten projekt jest zgodny z oczekiwaniami środowiska – zaapelowała Niewiadomska do senatorów.

Wskazała też na najważniejsze dla diagnostów zmiany w nowelizowanej ustawie.

-  W projekcie po raz pierwszy mamy zapewnione finansowanie specjalizacji. Dotychczas, aby kształcić się podyplomowo w zakresie specjalizacji, musimy płacić sami. Drugą kwestią jest możliwość urlopów szkoleniowych, które zapewnia ten projekt. Dalej indywidualna praktyka - jako jedyny zawód zaufania publicznego takiej możliwości nie mamy. Jest też w projekcie obszar pracy poza laboratorium dla parametrów krytycznych – wymieniła.

- Myślę też, że wizja rozwoju zawodu diagnosty laboratoryjnego powinna znaleźć swoje miejsce w tym zespole, który jest powołany do rozwoju strategii medycyny laboratoryjnej. Ustawa to jest podstawa - oczywiście tak, ale zawód musi się rozwijać, kompetencje muszą się po pierwsze przenikać, po drugie – należy nadawać nowe kompetencje, bo taką mamy ochronę zdrowia obecnie i tego wymagamy wszyscy od wszystkich zawodów – podsumowała Alina Niewiadomska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum