Drony z próbkami krwi będą latały nad Warszawą. Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał zgodę

Autor: oprac. KM • Źródło: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, ALAB, Rynek Zdrowia22 lutego 2022 14:55

Urząd Lotnictwa Cywilnego zezwolił na regularne transporty dronowe próbek medycznych dla ALAB Laboratoria. Transport krwi będzie odbywał się na liniach Warszawa-Sochaczew i Warszawa-Pułtusk. Taki transport pozwoli zaoszczędzić czas, zatem pacjenci szybciej będą mogli uzyskać diagnozę.

Drony z próbkami krwi będą latały nad Warszawą. Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał zgodę
Drony z próbkami krwi będą latały nad Warszawą. Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał zgodę Mat. prasowe
  • Zapadła przełomowa decyzja Urzędu Lotnictwa Cywilnego: LabAir, spółka będąca częścią Farada Group, uzyskała zgodę na regularne transporty dronowe próbek medycznych dla ALAB laboratoria
  • Dzięki temu rozwiązaniu lekarze zyskają cenny czas i możliwość postawienia szybszej diagnozy. Dla pacjentów oznacza to możliwość szybszego powrotu do zdrowia
  • Transport krwi będzie odbywał się na liniach Warszawa-Sochaczew i Warszawa-Pułtusk, ale w planach jest już uruchomienie kolejnych tras

PAŻP: pierwsze regularne loty długodystansowe w celach medycznych

Jesienią 2020 roku odbyła się seria lotów testowych, a teraz, od 17 lutego br. już latają rzeczywiste bezzałogowe statki powietrzne, świadczące usługi na rzecz systemu opieki zdrowotnej. Poinformowała o tym Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Loty będą odbywały się regularnie na trasach między Warszawą a Sochaczewem i Warszawą a Pułtuskiem.

– Forma transportu za pośrednictwem drona pozwala na niezawodne, skuteczne, a także ekologiczne i bezpieczne transportowanie materiału do badań. To sprawia, że z naszej perspektywy jest to niezwykle istotne przedsięwzięcie dla całej branży medycznej - tłumaczy Maciej Gnatowski, dyrektor ds. Innowacji i Nowych Technologii w ALAB laboratoria.

Loty będą odbywały się w ramach kategorii szczególnej zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji Europejskiej z 2019 roku w sprawie przepisów i procedur dotyczących eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych na podstawie specjalnego zezwolenia na operację wydanego przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Nad projektem czuwa Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

"W planach jest już uruchomienie kolejnych tras"

- Nie są to już badania ani testy, ale zgoda na regularne transporty. W planach jest już uruchomienie kolejnych tras - podkreśla w komunikacie prasowym ALAB laboratoria.

Operator dronów - LabAir należy do Farada Group, grupy, powstałej w październiku 2020 roku, która skupia spółki projektowe, produkcyjne i wdrożeniowe, specjalizujące w bezzałogowych Ssatkach powietrznych do zastosowań biznesowych.

– To nasza główna idea – wyznaczać nowe horyzonty zastosowania dronów, poprawiać sytuację tam, gdzie inne rozwiązania mają ograniczone możliwości – dodaje Szymon Kupaj, Prezes Farada Group.

- Drony firmy Farada Group przygotowane do pokonywania tras z próbkami dla ALAB laboratoria przeszły rygorystyczne próby – dodaje Mateusz Bilski, Członek Zarządu LabAir.

Krew na wysokości 100 metrów poleci do laboratorium?

Statki powietrzne mają latać na wysokości 100 m AGL (nad poziomem gruntu) i z prędkością przelotową 72 km/h - dowiadujemy się z komunikatu PAŻP. Drony będą ponadto wyposażone w kamery umożliwiające obserwację trasy. Dla dronów opublikowane zostaną również ostrzeżenia nawigacyjne i strefy geograficzne zgodne z wytycznymi prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

W celu zabezpieczenia trajektorii lotów, PAŻP opublikuje ostrzeżenia nawigacyjne oraz tzw. strefy geograficzne na podstawie Wytycznych nr 24  Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 30 grudnia 2020 r., w sprawie wyznaczania stref geograficznych dla systemów bezzałogowych statków powietrznych. Takie loty ponadto nie muszą odbywać się w wysegregowanej strefie typu TRA/TSA.

PAŻP podaje, że strefy geograficzne DRA-R (czyli dla bezzałogowych statków powietrznych) będą opublikowane w systemie PansaUTM. Będzie można również sprawdzić je w aplikacji mobilnej DronRadar oraz airspace.pansa.pl w zakładce BVLOS.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum