Diagności interweniowali w Sejmie w dwóch sprawach. Komisja podjęła je w formie dezyderatów

Autor: oprac. JKB • Źródło: Facebook, Rynek Zdrowia12 maja 2022 06:40

Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych: dezyderaty sejmowej komisji wystosowane po interwencji związku zostaną przekazane do premiera oraz ministra zdrowia.

Diagności interweniowali w Sejmie w dwóch sprawach. Komisja podjęła je w formie dezyderatów
Diagności pochwalili się ważnym sukcesem. Fot. PTWP
  • Do Sejmowej Komisji ds. Petycji zostały zgłoszone dwie petycje od wiceprzewodniczącego KZZPMLD dr n. med. Szymona Walter de Walthoffena
  • Diagności poinformowali, że pojawiły się odpowiedzi w zgłoszonych sprawach i sejmowa Komisja ds. Petycji zdecydowała o wystosowaniu dezyderatów do premiera oraz ministra zdrowia
  • W jednej z petycji podjęto sprawę m.in. inicjatywy ustawodawczej z zakresie czynności diagnostyki laboratoryjnej oraz zawodów medycznych

Diagności informują o sukcesie

KZZPMLD poinformował za pośrednictwem Facebooka, że wystosowane do Sejmowej Komisji ds. Petycji wnioski wiceprzewodniczącego związku zawodowego otrzymały akceptację.

- Sejmowa Komisja do Spraw Petycji po przeanalizowaniu dwóch petycji autorstwa wiceprzewodniczącego KZZPMLD, dr n. med. Szymona Walter de Walthoffena, podjęła decyzję o wystosowaniu dezyderatów do Prezesa Rady Ministrów i Ministra Zdrowia – czytamy w poście.

Dezyderaty dotyczą:

  • Petycja z 1 kwietnia 2021 roku - w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w zakresie umożliwienia diagnostom laboratoryjnym wykonywania samodzielnie czynności laboratoryjnej diagnostyki weterynaryjnej,
  • Petycja z 9 listopada 2021 roku - w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej z zakresie czynności diagnostyki laboratoryjnej oraz zawodów medycznych.

Komisja wydała pozytywne odpowiedzi

Jak wynika z odpowiedzi Sejmowej Komisji do Spraw Petycji, w obu przypadkach podjęto decyzję o przekazaniu petycji w formie dezyderatów wyżej, czyli do ministra zdrowia oraz premiera.

W uzasadnieniu decyzji dotyczącej petycji z 1 kwietnia wyjaśniono:

- Komisja, po dyskusji z udziałem Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, postanowiła wystąpić do Prezesa Rady Ministrów o przedstawienie stanowiska wobec postulatu podniesionego w petycji – w kontekście jego zasadności i możliwości zmiany przepisów w przedmiotowym zakresie.

W przypadku petycji z 9 listopada czytamy:

- Komisja, po omówieniu petycji i po dyskusji, postanowiła wystąpić do ministra zdrowia o przedstawienie stanowiska i ocenę rozwiązań legislacyjnych postulowanych w przedmiotowej petycji w kontekście możliwości ich uwzględnienia w procedowanym projekcie ustawy o niektórych zawodach medycznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum