Diagności degradowani ze stanowisk. Związkowcy radzą ws. niekorzystnego szeregowania
Diagności laboratoryjni zgłaszają przypadki degradowania z dotychczasowych stanowisk na niższe, przy szeregowaniu w nowej tabeli płac wprowadzonej ustawą o najniższych wynagrodzeniach. Związkowcy wyjaśniają pracownikom, jak postępować przy niekorzystnych propozycjach zmiany warunków pracy i płacy.

- Do Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych zgłaszane są nieprawidłowości w nowym szeregowaniu pracowników
- Szeregowanie jest kluczowe dla nowej tabeli płac, wprowadzonej w znowelizowanej ustawie o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, która obowiązuje od 1 lipca
- Diagności laboratoryjny alarmują jednak o degradowaniu z dotychczasowych stanowisk na stanowisko młodszego asystenta diagnostyki laboratoryjnej. Niższe stanowisko w umowie o pracę to niższe zarobki
- Związkowcy doradzają pracownikom, jak radzić sobie z propozycjami niekorzystnej zmiany warunków pracy i płac
Diagności laboratoryjni degradowani z dotychczasowych stanowisk
Z racji coraz szerszego napływu informacji na temat nieprawidłowości z szeregowaniem diagnostów laboratoryjnych Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych radzi, co zrobić, jeśli pracodawca proponuje nowe, niekorzystne warunki pracy czy płacy.
Związek zwraca uwagę, że sprawa dotyka pracowników na różnych stanowiskach, ale w głównej mierze "dyrektorzy próbują degradować osoby posiadające specjalizację ze stanowiska starszego asystenta/asystenta diagnostyki laboratoryjnej na stanowisko młodszego asystenta diagnostyki laboratoryjnej".
- W takiej sytuacji dyrektor może przedłożyć do zaakceptowania porozumienie stron (tzw. porozumienie zmieniające), którego nie powinno się podpisywać ponieważ oznacza to, iż zgadzamy się na nowe warunki i zamykamy sobie drogę sądową do dochodzenia naszych roszczeń - doradzają związkowcy.
Dodają, że przy ewentualnym wypowiedzeniu warunków pracy lub płacy należy pamiętać, że każda zmiana warunków pracy lub płacy wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności, a pismo to powinno zawierać pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy w ciągu 21 dni.
NFZ: będzie o 350 mln zł więcej na podwyżki w szpitalach
Związkowcy radzą diagnostom laboratoryjnym ws. niekorzystnego szeregowania
- Pracownik, który otrzymał wypowiedzenie zmieniające ma prawo odwołać się do sądu pracy niezależnie od tego czy przyjął zaproponowane warunki, czy też je odrzucił - tłumaczy Związek.
- Jeżeli wypowiedzenie zmieniające dotyczy umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, to pracodawca jest ponadto zobowiązany podać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie oraz zawiadomić o zamiarze wręczenia wypowiedzenia zmieniającego reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową - dodaje.
- Co ważne, do wypowiedzenia umowy o pracę dochodzi jedynie wtedy, gdy pracownik nie wyrazi zgody na zaproponowane zmiany - podkreśla Związek, i podsumowuje:
- albo podpisujemy brak zgody na przedstawione nam nowe warunki i odchodzimy z pracy po okresie wypowiedzenia (pensja na dotychczasowych warunkach). Odwołujemy się do sądu pracy.
- albo nic nie podpisujemy, czym wyrażamy zgodę na nowe warunki i pracujemy dalej. Odwołujemy się do sądu pracy.
Diagności z podwyżkami. Nowe wynagrodzenia mocno w górę
Pielęgniarki wymieniają się wzorem odwołania od zaszeregowania płacowego
Przypomnijmy, że wcześniej problem z nieodpowiednim szeregowaniem pracowników w nowej tabeli płac wprowadzonej 1 lipca zgłaszały pielęgniarki i położne.
W mediach społecznościowych na grupach pielęgniarskich pojawił się wzór odwołania od błędnego zaszeregowania płacowego niezgodnego z posiadanym wykształceniem.
- Jeśli wasz dyrektor nie uznaje wam wykształcenia, wystarczy złożyć poniższy formularz. Najlepiej całą załogą. Niech szuka sobie takich, co przyjdą pracować za darmo. Ciekawe czy znajdzie! - pisał profil facebookowy Pielęgniarz i Położny to Brzmi Dumnie, zamieszczając wzór odwołania dla zainteresowanych pielęgniarek i położnych.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)