Światowy Dzień Cukrzycy: czy polski chory ma co świętować?

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2014 19:30

Jak co roku 14 listopada będziemy obchodzić Światowy Dzień Cukrzycy. Tematyce cukrzycy w najbliższych dniach będzie poświęconych wiele happeningów, konferencji i pikników. Warto jednak w tym czasie pamiętać o sytuacji polskich chorych, która daleka jest od tej jaką chcieliby widzieć twórcy zaleceń w cukrzycy.

Światowy Dzień Cukrzycy: czy polski chory ma co świętować?

Mija kolejny rok, kiedy diabetolodzy i diabetycy apelują do decydentów o refundację nowoczesnych leków. Dodatkowo zanosi się na to, że przy okazji onkologicznej rewolucji w podstawowej opiece zdrowotnej kolejki do lekarzy diabetologów się wydłużą. Wszystko przez zniesienie trzykrotnej stawki kapitacyjnej za leczenie osób chorych na cukrzycę.

Kolejka będzie dłuższa
Specjaliści często podkreślali, że wprowadzenie tej „premii” w POZ znacznie poprawiło wykrywanie cukrzycy w Polsce. Dawało to szanse na wczesne rozpoznanie, które pozwala na uniknięcie cukrzycowych powikłań.

Prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego przypomina w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że w wyniku wprowadzenia lepszej stawki kapitacyjnej wzrosło zainteresowanie lekarzy POZ chorymi na cukrzycę i wzrosła wykrywalność tej choroby.

Lekarze aktywnie poszukiwali chorych wśród swoich pacjentów. Profesor ma oczywiście świadomość, że słabo finansowani lekarze POZ w ten sposób zdobywali dodatkowe środki.

Przyznaje, że rozwiązanie to miało wady.

- Płatnik nie określił dokładnie wymogów dotyczących tego jak ta, lepiej płatna opieka nad chorym powinna wyglądać. Zdarzało się, że lekarze nie kierowali chorych na odpowiednie badania. Jednak idea zatrzymania pacjenta chorego na cukrzycę w POZ była dobra. Miało to zmniejszyć kolejki do diabetologów.

Niektórzy podnoszą jednak, że lekarze POZ nie kierowali pacjentów do diabetologa, nawet kiedy powinni to zrobić, właśnie dlatego, żeby nie stracić dodatkowego finansowania. Prof. Leszek Czupryniak uważa jednak, że ci chorzy po zmianach też nie trafią do diabetologa, ponieważ kolejki zwiększą się na tyle, że nawet najbardziej potrzebujący będą czekać bardzo długo.

Miliony chorych
Warto przypomnieć, że według raportu „Cukrzyca, ukryta pandemia 2014” przygotowanego przez Gdański Uniwersytet Medyczny i firmę Novo Nordisk, w Polsce na cukrzycę choruje 3 mln osób z czego milion nie wie, że jest chora.

Cukrzyca kosztuje polskich podatników ponad 7 mld zł rocznie, z czego połowa tych kosztów to koszty powikłań.

Z powodu powikłania cukrzycy jakim jest zespół stopy cukrzycowej na świecie co 15 sekund dochodzi do amputacji kończyny. Diabetycy w wyniku powikłań naczyniowych zasilają mocno szeregi pacjentów oddziałów kardiologicznych, neurologicznych, stają się kalekami tracąc wzrok.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum