Ekspert: co 10. zgon chorego na cukrzycę spowodowany niedocukrzeniem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 listopada 2014 10:08

Co 10. zgon chorego na cukrzycę jest wywołany ciężkim niedocukrzeniem. Większości z tych zgonów można by zapobiec dzięki edukacji pacjentów i dobraniu im odpowiedniej terapii - powiedział w rozmowie z PAP diabetolog prof. Paweł Piątkiewicz.

Ekspert: co 10. zgon chorego na cukrzycę spowodowany niedocukrzeniem

- W Polsce co roku z powodu cukrzycy i jej powikłań umiera ok. 21 tys. osób. Ocenia się, że 10 proc. z tego, czyli około 2 tys., jest spowodowane powikłaniami ciężkiej hipoglikemii - zaznacza prof. Paweł Piątkiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Koszty hipoglikemii w naszym kraju ocenia się na co najmniej 30 mln rocznie.

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) o hipoglikemii mówimy, gdy poziom glukozy we krwi spadnie poniżej 70 mg/dl (miligramów na decylitr). Może się to objawić: osłabieniem i zawrotami głowy, nudnościami, wymiotami, zaburzeniami oddychania i koordynacji ruchowej, niepokojem, silnym uczuciem głodu, poceniem się oraz sennością.

- Hipoglikemia to jeden z najczęstszych problemów w leczeniu cukrzycy; stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia chorych. Brak rozpoznania i szybkiego podjęcia działań zapobiegających może doprowadzić do utraty przytomności, drgawek a nawet śpiączki - powiedział prof. Piątkiewicz.

Jak wyjaśnił, czynniki ryzyka hipoglikemii można podzielić na te, które są zależne od samego pacjenta, oraz te zależne od terapii.

- Jeżeli pacjent będzie nieprawidłowo stosował się do zaleceń lekarskich i na przykład poda sobie dawkę insuliny nieadekwatną do składu spożytego posiłku lub do poziomu wysiłku fizycznego, to grozi mu hipoglikemia - tłumaczył prof. Piątkiewicz.

Hipoglikemie mogą również występować w czasie snu. Niektóre objawy hipoglikemii nocnej to np. niespokojny sen, koszmary senne, nadmierne pocenie, drgawki.

Ryzyko wystąpienia hipoglikemii może też być związane z samą terapią cukrzycy, której zadaniem jest obniżenie zbyt wysokich wartości cukru we krwi.

Prof. Piątkiewicz przypomniał, że diabetolodzy najbardziej obawiają się hipoglikemii u osób w wieku podeszłym, u których słabiej funkcjonują nerki, wątroba i gruczoły dokrewne, a czas trwania hipoglikemii jest przez to wydłużony.

Nawracające epizody hipoglikemii powodują uszkodzenie tkanki mózgu i przyczyniają się do pogorszenia sprawności umysłowej, są też bardzo niebezpieczne dla serca. Dlatego powinno się szczególnie unikać hipoglikemii u osób po udarach mózgu i zawałach serca.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum