Eksperci: w terapii cukrzycy nie nadążamy za światowymi standardami

Autor: PAP/ Rynek Zdrowia • • 14 listopada 2014 18:39

W leczeniu pacjentów z cukrzycą typu 2, która stanowi 95 proc. przypadków cukrzycy, Polska nie nadąża za standardami światowymi, w tym europejskimi - alarmowali eksperci w piątek (14 listopada) w Warszawie z okazji Światowego Dnia Cukrzycy, który przypada 14 listopada.

Eksperci: w terapii cukrzycy nie nadążamy za światowymi standardami

Prof. Jacek Sieradzki z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przypomniał, że w Polsce wciąż nie refunduje się inteligentnych leków, tzw. inkretynowych, które pozwalają lepiej kontrolować poziom glukozy we krwi, a nie zwiększają ryzyka niedocukrzeń i tycia. Ponadto nie ma dobrego finansowania edukacji diabetologicznej, a pacjenci z cukrzycą muszą czekać po kilka miesięcy w kolejce do diabetologa i specjalistów zajmujących się leczeniem powikłań choroby.

O tym, że cukrzyca nie jest leczona w Polsce zgodnie z zaleceniami międzynarodowych towarzystw naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD), świadczy według diabetologa fakt, że u mniej niż 7 proc. pacjentów z cukrzycą udaje się uzyskać najważniejsze cele terapeutyczne, tj. odpowiedni poziom glukozy (mierzony wskaźnikiem hemoglobiny glikowanej HbA1c), ciśnienia tętniczego oraz lipidów (cholesterolu) we krwi.

- Te trzy parametry świadczą o tym, czy cukrzyca jest wyrównana czy też nie - przypomniał konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii prof. Krzysztof Strojek. Zwrócił uwagę, że jeden z trzech celów terapeutycznych uzyskuje niecałe 40 proc. chorych na cukrzycę w Polsce.

Jak ocenił prof. Sieradzki, jedną z przyczyn złej kontroli cukrzycy u polskich pacjentów może być ich niedostateczna wiedza na temat choroby: - Ma to związek z tym, że w Polsce brakuje podstaw finansowych do realizacji edukacji diabetologicznej. Jest ona obecnie prowadzona wyłącznie dzięki entuzjazmowi personelu medycznego - zaznaczył specjalista.

W odpowiedzi na pytanie PAP o poprawę finansowania edukacji diabetologicznej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Krzysztof Bąk poinformował, że w resorcie zdrowia trwają prace analityczne i koncepcyjne dotyczące ewentualnego wprowadzenia diabetologicznej porady edukacyjnej do tzw. rozporządzenia koszykowego z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum