Diabetyk zbyt długo czeka na wizytę u specjalisty

Autor: Newseria/Rynek Zdrowia • • 19 listopada 2014 13:21

Brak kompleksowej opieki medycznej oraz brak dostępu do nowoczesnych leków - to najważniejsze problemy polskiej diabetologii.

Diabetyk zbyt długo czeka na wizytę u specjalisty

Jak podaje serwis newseria.pl, na liście leków refundowanych do tej pory nie znalazły się leki inkretynowe, które obniżają poziom cukru tylko wtedy, gdy jest on zbyt wysoki, a tym samym zmniejszają ryzyko wystąpienia groźnych dla życia pacjenta niedocukrzeń.

Dla diabetyków problemem są także zbyt długie terminy oczekiwania na wizytę u lekarzy specjalistów, m.in. okulisty, kardiologa i neurologa.

Zdaniem specjalistów opieka nad pacjentem diabetologicznym w Polsce stoi na wysokim poziomie, głównie dzięki coraz lepszemu dostępowi do lekarzy specjalistów. Czas oczekiwania na wizytę jest coraz krótszy, jednak nadal wynosi minimum trzy miesiące. W Polsce jest też coraz więcej lekarzy specjalistów z zakresu diabetologii.

Prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, zwraca uwagę, że brakuje pielęgniarek, które zajmowałyby się tymi pacjentami. Wskazuje, że każdy diabetolog pracujący na co dzień z pacjentami - zarówno w większym mieście, jak i mniejszym - może dać pracę 5-7 pielęgniarkom.

Jednak największym problemem z jakim od lat borykają się chorzy na cukrzycę i diabetolodzy, jest trudny dostęp do nowoczesnych leków.

Więcej: www.biznes.newseria.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum