Specjaliści: programy lekowe w reumatologii i dermatologii potrzebują kolejnych zmian

Autor: PW/Rynek Zdrowia • • 02 października 2020 13:31

Od 1 września obowiązują pozytywnie przyjęte zmiany w programach lekowych w reumatologii i dermatologii. Kolejne zmiany Ministerstwo Zdrowia zapowiada na listopad. Specjaliści uważają, że powinny one zmierzać przede wszystkim ku dostosowaniu zapisów programów do obowiązujących rekomendacji towarzystw naukowych i aktualnej wiedzy medycznej.

Specjaliści: programy lekowe w reumatologii i dermatologii potrzebują kolejnych zmian
Fot. archiwum

We wrześniu, w ramach programów lekowych B.35 i B.82, dla pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów i spondyloatropatią osiową bez zmian radiograficznych, refundacją objęto dwie nowe cząsteczki: tofacytynib (pierwsza innowacyjna terapia doustna dostępna dla pacjentów z ŁZS w Polsce; opcje w tej chorobie obejmują w sumie teraz 5 leków) oraz etanercept (dostępny w SpA, jako drugi lek możliwy do zastosowania).

Polskie Towarzystwo Reumatologiczne (PTR) i Konsultant Krajowy w stanowisku wydanym w sierpniu 2020 r. zwracało uwagę szczególnie na zmianę w programie lekowym B.82 obowiązującą od 1 września, jaką jest nowy zapis dot. podstawowego kryterium kwalifikacji pacjentów do leczenia. Obecnie każdy pacjent, spełniający kryteria klasyfikacyjne ASAS/EULAR dla osiowej lub obwodowej postaci SpA, może być zakwalifikowany do leczenia, jeśli spełnia jednocześnie pozostałe kryteria programu dot. aktywności klinicznej choroby i nieskuteczności dotychczasowego standardowego leczenia.

PTR i Konsultant Krajowy podkreślali, że nowe zapisy są częścią dużego projektu zmian przesłanego do MZ, którego celem jest modyfikacja kryteriów wszystkich programów lekowych w reumatologii, ale także dermatologii i gastroenterologii. Wprowadzenie części z nich zostało uzgodnione z Ministerstwem Zdrowia od 1 września, kolejne, zgodnie z deklaracjami regulatora, będą możliwe od 1 listopada 2020 r. i będą dotyczyły wszystkich programów.

Jakich kolejnych zmian oczekują reumatolodzy, dermatolodzy i przede wszystkim pacjenci?

Kontynuacja leczenia – co mówią rekomendacje w reumatologii?
Specjaliści w dziedzinie reumatologii (o dermatologii za chwilę) przekonują m.in., iż konieczne jest zniesienie administracyjnego ograniczenia czasu leczenia w programach oraz umożliwienie zmniejszania dawek leków lub wydłużenia odstępu pomiędzy kolejnymi podaniami dawek u pacjentów, u których uzyskano cel terapii w programach.

W zapisach programów lekowych w reumatologii ze względów oszczędnościowych przyjęto administracyjne kryterium ograniczające maksymalny czas leczenia pacjenta do 18 miesięcy. Po tym okresie pacjent może powrócić do leczenia w ramach programu, gdy choroba się zaostrzy. Zgodnie z rekomendacjami naukowymi ustalono, że leczenie jest skuteczne, jeśli pacjent uzyskał niską aktywność choroby lub remisję po 6 miesiącach stosowania danego leku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum