Program lekowy w łuszczycy: pacjenci oczekują na kolejne zmiany poprawiające dostępność

Autor: Piotr Wróbel • Źródło: Rynek Zdrowia20 kwietnia 2021 18:32

Postulatem dotyczącym zmian w programie pozostaje zniesienie administracyjnego kryterium obowiązkowego przerywania leczenia u pacjentów przyjmujących leki nowszej generacji - podkreśla prof. Joanna Narbutt, konsultant krajowy.

Program lekowy w łuszczycy: pacjenci oczekują na kolejne zmiany poprawiające dostępność
Program lekowy w łuszczycy nadal zakłada obowiązkową przerwę w leczeniu ciężkiej postaci łuszczycy - zaznacza prof. Joanna Narbutt, konsultant krajowy. Fot. PTWP/screen
  • W ubiegłym roku zostały zaimplementowane istotne zmiany dotyczące leczenia pacjentów w programie lekowym B.47
  • Pacjenci z ciężką postacią łuszczycy (PASI powyżej 18), u których stosowane są leki nowej generacji muszą jednak nadal obligatoryjnie przerywać leczenie po 96 tygodniach
  • Pacjent starający się o ponowną kwalifikację do programu po zaostrzeniu choroby traci pozycję zawodową i społeczną, jaką odbudował podczas leczenia.

Zmiany skórne wyglądające jak czerwonobrunatne plamy pokryte białoszarą łuską, zaczerwienienie, pieczenie, świąd, pękanie skóry i jej krwawienie, a także ból. To objawy łuszczycy. Ciężki przebieg choroby, ze względu rozległość pokrycia ciała chorego zmianami skórnymi przypominającymi łuskę doprowadza niemal do wykluczenia tych osób z życia społecznego.

Ciężko przebiegająca łuszczyca ma olbrzymi wpływ na psychikę, stan fizyczny i socjalny chorych. Ogranicza ich życie zawodowe, społeczne, osobiste i seksualne. Chorzy na łuszczycę muszą stawiać czoła stygmatyzacji społecznej i ryzyku wykluczenia, co w dużej mierze wynika z wciąż pokutującego, choć fundamentalnie błędnego przekonania, że łuszczycą można się zarazić.

Terapia biologiczna ratunkiem dla pacjentów z ciężką postacią łuszczycy

Szacuje się, że w Polsce żyje od 700 tys. do 1,2 mln pacjentów z łuszczycą o różnym stopniu nasilenia, a każdego roku grono chorych powiększa się o 1000–1500 osób.

W łuszczycy o ciężkim przebiegu istotną rolę odgrywa terapia lekami biologicznymi. Są jedną z najważniejszych innowacji w dermatologii. Leki z tej grupy podawane w postaci iniekcji podskórnej lub dożylnej, są przeznaczone dla tych pacjentów ze stwierdzoną łuszczycę w ciężkiej postaci, w której inne metody leczenia nie przyniosły oczekiwanych efektów. Terapia biologiczna jest realizowana w wybranych ośrodkach klinicznych w ramach programów lekowych Narodowego Funduszu Zdrowia.

W ubiegłym roku zostały zaimplementowane istotne zmiany dotyczące leczenia pacjentów w programie lekowym B.47 „Leczenie łuszczycy plackowatej o przebiegu umiarkowanym i ciężkim”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum