×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Z powodu ptasiej grypy nad jeziorem Ukiel w Olsztynie wyznaczono strefę objętą zakażeniem

Autor: oprac. KK • Źródło: PAPOpublikowano: 19 lipca 2023 20:42Zaktualizowano: 20 lipca 2023 06:48

Strefa objęta zakażeniem - takie znaki już wkrótce pojawią się w okolicach Jeziora Ukiel w Olsztynie, gdzie 9 lipca znaleziono martwą mewę śmieszkę. Po przebadaniu ptaka okazało się, że przyczyną śmierci była ptasia grypa - poinformował w środę olsztyński Urząd Miasta.

Z powodu ptasiej grypy nad jeziorem Ukiel w Olsztynie wyznaczono strefę objętą zakażeniem
W okolicach Jeziora Ukiel znaleziono martwą mewę śmieszkę, Przyczyną śmierci była ptasia grypa. Fot. Shutterstock
  • Potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia wirusem grypy ptaków w stolicy Warmii i Mazur
  • Wyznaczona została strefa objęta zakażeniem w promieniu kilometra od miejsca znalezienia martwego ptaka
  • Strefa obowiązuje przez 30 dni, może być przedłużona w razie padnięcia kolejnego ptaka

Pierwszy potwierdzony przypadek ptasiej grypy w Olsztynie

To pierwszy taki przypadek w stolicy Warmii i Mazur. O znalezieniu martwej mewy powiatowego lekarza weterynarii poinformował dyżurny miasta Olsztyna.

Jak podała Powiatowa Lekarz Weterynarii, Magdalena Zbanyszek-Kalinowska martwy ptak trafił najpierw do miejscowego laboratorium, potem do Gdańska, a ostateczne wyniki odebrano z laboratorium w Puławach.

- Cała procedura potwierdzająca przyczynę zgonu ptaka była czasochłonna. I gdy tylko otrzymaliśmy ostateczne potwierdzenie naszych przypuszczeń wydałam rozporządzenie o wyznaczeniu strefy objętej zakażeniem - wyjaśniła cytowana w komunikacie Magdalena Zbanyszek-Kalinowska.

Strefa wyznaczana jest w promieniu kilometra od miejsca, gdzie znalezione zostało martwe ptactwo, głównie wzdłuż ulic. Decyzją Powiatowej Lekarz Weterynarii strefa ta znajduje się na zachód od ul. Bałtyckiej, na odcinku od Ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej do wysokości stacji kolejowej Olsztyn Likusy. Następnie strefa prowadzi na południe w stronę przesmyku jeziora Ukiel i Lwiej Paszczy na ul. Lotniczej, do skrzyżowania z ul. Sielską i stacją kolejową Olsztyn Dajtki i skrzyżowania al. Warszawskiej z ul. Armii Krajowej. Strefę zamyka linia łącząca skrzyżowanie al. Warszawskiej z ul. Armii Krajowej i Rondem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Strefa obowiązuje 30 dni od momentu znalezienia martwego ptaka. Jeśli w tym czasie w wyznaczonej strefie padnie kolejny ptak, wówczas rozporządzenie zostanie przedłużone o kolejnych 30 dni.

Znalazłem martwego ptaka. Co robić?

Ptasia grypa występuje na całym świecie i wszystkie gatunki ptaków są podatne na zarażenie wirusem, choć niektóre gatunki są bardziej odporne od innych. Człowiek może zakazić się wirusem grypy ptaków tylko poprzez bardzo bliski, bezpośredni kontakt (do 1 metra) z zakażonym drobiem, bądź z powierzchniami i przedmiotami zanieczyszczonymi jego odchodami.

- Apelujemy, żeby nie dotykać martwych ptaków. Jeśli jednak już to zrobiliśmy to koniecznie umyjmy i zdezynfekujmy ręce. Jednocześnie uspokajamy, można kąpać się w wodzie, w której znaleziono martwego ptaka - wskazała kierowniczka Sekcji Higieny Pracy w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, Anna Rostek.

W przypadku znalezienia martwego ptaka należy jak najszybciej zgłosić ten fakt Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii, dzwoniąc pod numer 89 533 14 11. Informacje w zakresie aktualnej sytuacji epidemiologicznej związanej z grypą ptaków publikowane są na bieżąco na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum