×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wymaz ze skóry może skuteczniej i pewniej wykrywać zakażenie COVID-19

Autorzy: PAP; oprac. JKB • Źródło: PAP22 lipca 2022 07:52Aktualizacja: 22 lipca 2022 10:55

Zdaniem specjalistów analiza skóry jest znacznie dokładniejsza w wykrywaniu zakażenia COVID-19, niż próbka śliny.

Wymaz ze skóry może skuteczniej i pewniej wykrywać zakażenie COVID-19
Według nowych badań wymaz z skóry skuteczniej wykrywa COVID-19. Fot. AdobeStock
  • Analiza wydzielanego przez skórę łoju daje znacznie dokładniejsze wyniki związane z wykrywaniem COVID-19, niż badanie śliny
  • Zdaniem ekspertów tym sposobem można łatwiej i pewniej wykrywać zakażenie koronawirusem
  • - Nasze badanie sugeruje, że łój na skórze reaguje na immunologiczne zmiany pojawiające się przy COVID-19 - powiedziała prof. Melanie Bailey

Skóra dokładniejsza przy badaniu

Analiza wymazów pobieranych ze skóry okazała się niespodziewanie skuteczna w detekcji zakażenia SARS-CoV-2 - donoszą eksperci z University of Surrey na łamach magazynu "Scientific Reports".

Badacze u 83 hospitalizowanych pacjentów testowali łój wydzielany przez obecne na skórze gruczoły. U części ochotników zdiagnozowano wcześniej COVID-19. Od uczestników eksperymentu badacze pobrali także próbki krwi oraz śliny.

- COVID-19 pokazał nam, że sprawne testowanie to klucz do monitorowania choroby i wykrywania nowych zakażeń. W naszych testach przyjrzeliśmy się związkom między różnymi płynami ciała i temu, co zmiany w jednej części organizmu mogą nam powiedzieć o ogólnym zdrowiu pacjenta - mówi prof. Melanie Bailey, współautorka publikacji.

- Wyniki pokazują, że choć krew umożliwia przeprowadzenie najdokładniejszych testów na obecność wirusa, wymazy pobierane ze skóry nie pozostają daleko w tyle. Tak naprawdę okazały się zaskakująco precyzyjne - kontynuuje ekspertka.

Ważne odkrycie specjalistów

Jeśli idealnemu testowi przypisać wartość 1,0, to badanie krwi cechuje się precyzją na poziomie 0,97; śliny 0,8; a skóry - 0,88.

Skórny test opiera się na analizie zmian w poziomie lipidów i różnych metabolitów.

- Nasze badanie sugeruje, że łój na skórze reaguje na immunologiczne zmiany pojawiające się przy COVID-19. Jesteśmy przekonani, że choroba może zaburzyć naturalną równowagę w różnych biologicznych systemach, w tym w skórze, układzie pokarmowym i innych miejscach. Może nam to pomóc w identyfikowaniu, a także lepszym rozumieniu schorzenia poprzez stworzenie atlasu zmian w całym ciele - mówi Mat Spick, jeden z badaczy.

Tymczasem niedługo mogą powstać odpowiednie, skórne testy do badań ludzi.

- Nasza praca pokazuje, że metaboliczne profile trzech różnych płynów biologicznych (osocza, łoju i śliny) mogą pozwalać na wykrywanie osób z COVID-19. Powinniśmy się cieszyć z możliwości powstania nieinwazyjnego testu - podkreśla członkini zespołu, prof. Debra Skene.

Więcej informacji pod adresem dostępnym TU.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum