Władze Chin skróciły kwarantannę i złagodziły niektóre restrykcje

Autor: • Źródło: PAP11 listopada 2022 10:16

Władze Chin ogłosiły w piątek skrócenie o dwa dni obowiązkowej kwarantanny covidowej dla osób przybywających z zagranicy lub uznawanych za „bliskie kontakty” zakażonych. Linie lotnicze nie będą już karane za przypadki COVID-19 wykryte wśród podróżnych.

Władze Chin skróciły kwarantannę i złagodziły niektóre restrykcje
Władze Chin skróciły kwarantannę i złagodziły niektóre restrykcje. Fot. Shutterstock
  • Władze Chin skróciły kwarantannę covidową, złagodziły niektóre restrykcje w kraju i wobec linii lotniczych
  • To jednak nie oznacza odejścia od surowej polityki "zero covid"
  • Większość krajów świata złagodziła lub zniosła już restrykcje pandemiczne, ale Chiny obstają przy polityce "dynamicznego zerowania" wszelkich pojawiających się ognisk COVID-19

Chiny łagodzą niektóre restrykcje. Ale nie odchodzą od polityki "zero covid"

Ogłoszone przez państwową komisję zdrowia kroki w stronę "dalszej optymalizacji" środków zapobiegania pandemii nie oznaczają odejścia od surowej polityki "zero covid". Mogą się wydawać mało istotne, ale dla mieszkańców Chin, od lat żyjących w surowym reżimie, każde luzowanie obostrzeń ma znaczenie — oceniają komentatorzy.

Obecny system "7+3", czyli siedem dni kwarantanny w rządowym ośrodku i trzy dni monitorowania stanu zdrowia w domu, zostanie zastąpiony systemem "5+3", a więc pięć dni w izolatorium i trzy dni kwarantanny domowej. Dotyczy to osób przybywających z zagranicy, a także tych uznawanych za "bliskie kontakty" osób zakażonych wewnątrz kraju — wynika z komunikatu komisji zdrowia.

Linie lotnicze nie będą już karane za przywożenie do Chin pasażerów zakażonych koronawirusem, a przed wylotem wymagany będzie tylko jeden, a nie dwa ujemne wyniki testu sprzed maksymalnie 48 godzin.

Do tej pory, jeśli na pokładzie samolotu po lądowaniu w Chinach wykryto pięć lub więcej infekcji, dane połączenie było zawieszane na kolejne dwa tygodnie.

Odwoływanie lotów było znacznym utrudnieniem dla podróżnych planujących wyjazd lub powrót do Chin z zagranicy. Zmiana reguł przełoży się na większą liczbę lotów faktycznie docierających do tego kraju — oceniają komentatorzy.

Wewnątrz Chin władze nie będą już poszukiwać i izolować osób uznawanych za "bliskie kontakty bliskich kontaktów" osób zakażonych, a jedynie osoby, które mogły mieć z nimi bezpośrednią styczność — wynika z nowych wytycznych.

Może to znacznie zmniejszyć liczbę osób poddawanych kwarantannom i innym restrykcjom m.in. z powodu wskazań obowiązkowych aplikacji śledzących na telefonach.

Zmieniono również reguły oceny zagrożenia epidemicznego na poszczególnych obszarach Chin. Zrezygnowano ze stref "średniego ryzyka", a obszary "wysokiego ryzyka" będą mogły odzyskać status "niskiego ryzyka" już po pięciu dniach bez wykrycia nowych infekcji — napisano w komunikacie. To ułatwi ich mieszkańcom podróże po kraju.

W komunikacie podkreślono surowy zakaz samowolnego zamykania szkół, wstrzymywania pracy służby zdrowia, firm i fabryk oraz innych "przesadnych działań" ze strony lokalnych władz poszczególnych obszarów. Dodatkowy nacisk zostanie położony na szczepienia, szczególnie wśród osób starszych — zapowiedziano.

Chiny obstają przy polityce "dynamicznego zerowania"

Większość krajów świata złagodziła lub zniosła już restrykcje pandemiczne, ale Chiny obstają przy polityce "dynamicznego zerowania" wszelkich pojawiających się ognisk COVID-19. Powracające lockdowny, obowiązkowe testy, ograniczenia podróży i wszechobecne kontrole wywołują niezadowolenie społeczne i uderzają w gospodarkę, ale według władz zapobiegają milionom potencjalnych zakażeń i zgonów.

W piątek komisja zdrowia zgłosiła ponad 10,5 tys. nowych infekcji, najwięcej od kwietnia, gdy z dużym jak na Chiny ogniskiem COVID-19 mierzył się Szanghaj. Ponad 2,8 tys. nowych zakażeń wykryto w 18-milionowym Kantonie, ważnym ośrodku handlu i przemysłu, nazywanym czasem "fabryką świata". W mieście narastają obawy przed surowym, chaotycznym lockdownem, jaki wiosną przez dwa miesiące obowiązywał w Szanghaju.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum