Wirusowe zapalenie wątroby typu A. Objawy, przyczyny, leczenie
Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) jest wirusową chorobą zakaźną. Częstym objawem zakażenia jest żółtaczka, której towarzyszą objawy ogólne - gorączka, brak apetytu, nudności czy wymioty.

- Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) jest wirusową chorobą zakaźną. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, płciową lub poprzez krew
- WZW A jest chorobą wywoływaną przez wirus A zapalenia wątroby z rodziny Picornaviridae, który jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, tj. temperatura, substancje chemiczne - przypomina Główny Inspektorat Sanitarny
- U osób dorosłych częstym objawem zakażenia jest żółtaczka, której towarzyszą objawy ogólne - gorączka, brak apetytu, nudności czy wymioty
- Przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A można się chronić m.in. dzięki szczepieniom
Wirusowe zapalenie wątroby typu A. Przyczyny
Wirusowe zapalenie wątroby typu A (potocznie nazywane tzw. chorobą brudnych rąk) jest ostrą, zapalną chorobą miąższu wątroby, która jest wywołana przez wirusa WZW typu A. Jest on odporny na działanie czynników zewnętrznych, czyli temperatury oraz substancji chemicznych. Osoba, która jest zakażona, wydala wirusa wraz z kałem oraz śliną. Jest on także obecny we krwi.
Ludzie - jak przypomina Główny Inspektorat Sanitarny - są jedynym rezerwuarem wirusa wywołującego WZW A, który przenoszony jest głównie drogą pokarmową
Wirusowe zapalenie wątroby typu A. Jak dochodzi do zakażenia?
- kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nie umyte po wyjściu z toalety ręce),
- kontakty seksualne z osoba zakażoną lub chorą,
- najczęściej poprzez spożycie skażonego pożywienia (np. nie umytych owoców) i skażonej wody.
U osób dorosłych częstym objawem zakażenia jest żółtaczka, której towarzyszą objawy ogólne, czyli gorączka, brak apetytu, nudności oraz wymioty. Te objawy pojawią się w przeciągu od 2 do 7 tygodni od momentu zakażenia.
Mogą one trwać przez dłuższy okres. U chorego może pojawić się także ciemne zabarwienie moczu oraz odbarwienie stolca. Możliwy jest ponadto świąd skóry.
U około 15 proc. pacjentów dochodzi do nawrotów wyżej wymienionych objawów lub trwają one ciągle przez okres nawet 6-9 miesięcy! Natomiast w większości przypadków u dzieci (ok. 90 proc.) zakażenie tym wirusem przebiega bezobjawowo lub z objawami, które nie są charakterystyczne i bez żółtaczki.
Wirusowe zapalenia wątroby typu A. Leczenie i profilaktyka
Trzeba pamiętać, że nie ma leku, który odpowiadałby za przyspieszenie eliminacji wirusa z organizmu.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest chorobą, która występuje tak naprawdę na całym świecie, ale najczęściej jest obecna w krajach, które charakteryzują się złymi warunkami sanitarnymi.
W przypadku podejrzenia zapalenia wątroby typu A należy wykonać badania laboratoryjne. Można także wykonać oznaczenie obecności przeciwciał anty-HAV klasy IgM we krwi, które mogą się utrzymywać do 4–6 miesięcy, oraz w późniejszej fazie choroby, oznaczenie przeciwciał anty-HAV klasy IgG, które pozostają natomiast do końca życia.
Jak się chronić przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A? Należy jak najczęściej myć ręce, pić wodę z butelki lub przegotowaną, jedzenie myć w bezpiecznej wodzie, a także wykonać szczepienie ochronne (jej skuteczność wynosi ok. 98 proc. i utrzymuje się przez co najmniej 15 lat).
Powikłania po wirusowym zapaleniu wątroby typu A występują rzadko. Narażone są na nie przede wszystkim osoby po 50. roku życia, która zmagają się z przewlekłymi chorobami wątroby.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)