Wirusolog ostrzega przed polio z Ukrainy. Prof. Gut: jeśli nie zaszczepimy dzieci, może nam zagrozić

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP04 listopada 2021 07:38

Prof. Włodzimierz Gut, wirusolog, przestrzegł przed polio z Ukrainy. To właśnie w tym państwie potwierdzono 5 przypadków zachorowań Heine-Medina u dzieci.

Wirusolog ostrzega przed polio z Ukrainy. Prof. Gut: jeśli nie zaszczepimy dzieci, może nam zagrozić
Prof. Włodzimierz Gut. Fot. PAP/Jacek Turczyk
  • Jak zaznaczył prof. Włodzimierz Gut, na Ukrainie jest bardzo duży problem ze szczepieniami dzieci przeciw polio. Tylko 50 proc. mieszkańców przyjęło preparat
  • Zdaniem eksperta polio, które obecnie atakuje ukraińskie dzieci to szczep wyrosły ze szczepionek, gdy używano do nich żywego, ale osłabionego wirusa
  • - Więc jeśli nie będziemy szczepić naszych dzieci, to polio, nad którym zwycięstwo odtrąbiliśmy zaledwie kilka lat temu, może powrócić i znów siać spustoszenie - zaapelował prof. Gut
  • Podkreślił jednocześnie, że w przypadku polio jedna na 200 zakażonych osób może doznać porażenia

Polio na Ukrainie. Problem ze szczepieniami

Jak wyjaśnił, Ukraina ma wielki problem, gdyż nie wszystkie dzieci są tam zaszczepione.

- Jeszcze jakieś dziesięć lat temu zaszczepione przeciw polio było jakieś 20 proc. populacji, później ostro nadrabiali, jednak udało się do tej pory dotrzeć ze szczepieniami może do 50 proc. mieszkańców - powiedział prof. Gut.

Zdaniem eksperta to polio, które w tej chwili atakuje dzieci na Ukrainie jest inne, niż to, z którym ludzkość wcześniej walczyła - eradykację tego wirusa w postaci dzikiej, czyli całkowite wytrzebienie ogłoszono dopiero w 2015 r.

- To był wielki sukces, na miarę wyeliminowania ospy prawdziwej. Teraz wirus ospy jest jedynie w dwóch laboratoriach na świecie - przypomniał prof. Gut, który wchodził w skład zespołu realizującego program eliminacji chorób wirusowych WHO.

Obecnie mamy do czynienia ze szczepem wyrosłym ze szczepionek, kiedy jeszcze używano do ich produkcji żywego, choć osłabionego wirusa. "Wirusy atenuowane, czyli osłabione, nie są groźne dla człowieka, nie są w stanie wywołać choroby. Ale jak taki wirus przejdzie przez pasażowanie, to po jakimś czasie może odzyskać swoją zjadliwość" - wyjaśnił prof. Gut.

Mechanizm pasażowania polega na tym, że jak ten niegroźny wcześniej wirus przenosi się - zazwyczaj drogą jelitową - na niezaszczepioną osobę, a z niej na kolejną i kolejną, ulega zmianom i któraś z kolejnych wersji odzyskuje zdolność do zakażania i wywoływania choroby.

Czytaj: Program Szczepień Ochronnych na rok 2022. Komunikat GIS. LISTA

Konieczna profilaktyka przeciw polio

Ze względu na to zagrożenie w pewnym momencie zaczęto podawać pacjentom szczepionki zawierające martwe wirusy, co ma jednak także swoje minusy. "Szczepienie preparatem z zabitym wirusem nie uodparnia przed jelitową wersją poliomyelitis, a jedynie przed zakażeniem układu nerwowego" - podkreślił wirusolog. Dodał, że przed zakażeniem jelit wirusem może zapobiec tylko szczepionka z żywym patogenem.

Osoba, która przyjęła preparat z zabitym wirusem, jeśli zostanie zakażona szczepem poszczepionkowym, nie będzie wprawdzie miała objawów, ale patogen będzie się namnażał w jej układzie pokarmowym i wraz z odchodami wracał do środowiska.

- Więc jeśli nie będziemy szczepić naszych dzieci, to polio, nad którym zwycięstwo odtrąbiliśmy zaledwie kilka lat temu, może powrócić i znów siać spustoszenie - ostrzegł prof. Gut.

"Statystycznie jedna na 200 zakażonych osób dozna porażenia" - podkreślił. Dodał, że choć komuś może się to wydawać mało prawdopodobne i odległe w czasie, to przypomnieć należy, że epidemia SARS-CoV-2 miała się zacząć od nietoperza w Chinach. "I chyba nikomu nie trzeba już tłumaczyć, jak niebezpiecznym tworem, ze względu na swoją zmienność, jest wirus" - powiedział prof. Gut. 

Czytaj: Polio na Ukrainie. To pierwszy taki przypadek od 2015 roku

Szczepienia obowiązkowe: coraz więcej rodziców dzieci odmawia

Kryzys w szpitalu dziecięcym pogłębia się. Już 72 lekarzy złożyło wypowiedzenia

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum