Wietnam: znaczący wzrost zachorowań na gorączkę denga

Autor: • Źródło: PAP14 lipca 2022 08:09

Liczba zachorowań na tropikalną gorączkę denga w Wietnamie wzrosła ponaddwukrotnie w pierwszym półroczu obecnego roku w stosunku do tego samego okresu w 2021 roku - przekazało w czwartek wietnamskie ministerstwo zdrowia, wzywając szpitale do przygotowania się na wzrost zakażeń.

Wietnam: znaczący wzrost zachorowań na gorączkę denga
Wietnam: znaczący wzrost zachorowań na gorączkę denga Fot. AdobeStock

W Wietnamie odnotowano rekordowe 89 120 przypadków gorączki denga w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku, co oznacza wzrost o 148 proc. w stosunku do tego samego okresu w ubiegłym roku. W ostatnich latach w 98-milionowym Wietnamie odnotowywano około 110 tys. przypadków tej choroby rocznie, a szczyt infekcji przypadał zwykle między czerwcem a październikiem.

"Przewiduje się, że liczba przypadków będzie dalej wzrastać, a cięższe zachorowania będą wymagały hospitalizacji" - przekazał wietnamski resort zdrowia.

Jak dodało ministerstwo, wszystkie szpitale w kraju "muszą skoncentrować swoje wysiłki na przyjmowaniu i leczeniu ciężkich przypadków" dengi. W tym tygodniu wydano także specjalne wytyczne dotyczące choroby dla podmiotów świadczących usługi zdrowotne w Wietnamie.

Denga to choroba zakaźna przeważnie występująca w klimacie tropikalnym. 70 proc. jej przypadków odnotowuje się w Azji. Komary, które ją roznoszą rozmnażają się w domach, w zbiornikach wypełnionych świeżą wodą. Nie istnieje szczepionka, która mogłaby zapobiegać zachorowaniu. Ciężkie postaci dengi mogą doprowadzić do krwotoku wewnętrznego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum