Wiadomo, w jaki sposób SARS-CoV-2 uszkadza serce. Jest substancja, która to zwalcza

Autor: PAP • Źródło: PAP10 listopada 2022 07:11

Koronawirus SARS-CoV-2 zmienia metabolizm komórek serca i uszkadza produkujące energię mitochondria - wskazują naukowcy z University of Maryland. Istnieje jednak niedroga substancja, która ogranicza te zaburzenia - wyjaśniają na łamach „Communications Biology”.

Wiadomo, w jaki sposób SARS-CoV-2 uszkadza serce. Jest substancja, która to zwalcza
Substancja łagodząca objawy jest niedroga - twierdzą badacze. Fot. Shutterstock
  • Przez co najmniej rok mają podwyższone ryzyko zapalenia mięśnia sercowego, arytmii, zatorów, udarów, zawałów i niewydolności serca, w porównaniu do populacji, która nie została zakażona
  • Leki stosowane obecnie przeciw Covid-19 - zwracają uwagę badacze - nie chronią serca, ani innych organów przez uszkodzeniami, które może wywołać nawet łagodna infekcja
  • Znalezienie mechanizmów, które za te zniszczenia odpowiadają, to podstawa długofalowej pomocy

Odkryto toksyczne białka wirusa

We wcześniejszych eksperymentach na muszkach owocowych i ludzkich komórkach badacze odkryli dwa toksyczne białka wirusa. Zauważyli też, że na jedno z nich można oddziaływać obiecującym lekiem przeciwnowotworowym o nazwie Selineksor. Jednak na drugie białko oznaczone jako Nsp6 lek ten nie działał.

W najnowszym badaniu prowadzonym na muszkach owocowych właśnie ta cząsteczka okazała się najbardziej szkodliwa. Przejmuje ona metabolizm komórek mięśnia serca i zamiast zużywać głównie tłuszcze do produkcji energii, zaczynają one wykorzystywać przede wszystkim glukozę.

Takie zmiany zachodzą np. przy niewydolności serca, kiedy komórki próbują naprawić uszkodzenia - wyjaśniają naukowcy.

Jednocześnie białko zaburza pracę mitochondriów - organelli, które w komórkach odpowiadają za produkcję energii.

W dalszych doświadczeniach na muszkach oraz na myszach badacze zablokowali przetwarzanie glukozy przez komórki serca z pomocą leku - 2 deoksy D glukozy (2DG). Zabieg ograniczył zniszczenia mitochondriów i uszkodzenia serca.

- Wiemy, że niektóre wirusy przejmują komórkową maszynerię zakażonych zwierząt i zmieniają ich metabolizm, aby ukraść źródło energii. Podejrzewamy więc, że SARS-CoV-2 robi to samo. Wirusy mogą także wykorzystać uboczne produkty metabolizmu cukrów jako materiał do produkcji kolejnych wirionów - wyjaśnia prof. Zhe Han, autor publikacji, która ukazała się w piśmie "Communications Biology".

- Przewidywaliśmy więc, że podany lek przywróci metabolizm serca do postaci sprzed infekcji, przez co zaszkodzi wirusowi, odcinając go od energii oraz od źródła materiału potrzebnego do replikacji - dodaje ekspert.

Szczęśliwie 2DG to niedroga substancja, którą rutynowo stosuje się w badaniach laboratoryjnych, a w Indiach testuje się ją już pod kątem leczenia Covid-19.

- Zbyt wielu Amerykanów wyzdrowiało z Covid-19, aby potem cierpieć z powodu powikłań sercowych w następnych tygodniach czy miesiącach. Musimy poznać fundamentalne powody, dlaczego tak się dzieje - podkreśla prof. Mark T. Gladwin, wicedyrektor ds. medycznych na University of Maryland.

- Dzięki nowym badaniom wskazującym mechanizmy działania białka Nsp6, z pomocą dalszych badań możemy dopracować terapie odwracające uszkodzenia serc u tych pacjentów - dodaje specjalista.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum