Wariant Delta "naturalnie wyginął" po kilku mutacjach? W Japonii spadek zachorowań

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP23 listopada 2021 08:03

Japoński Narodowy Instytut Genetyki przeprowadził badania, z których wynika, że prawdopodobnie wariant Delta samoistnie doprowadził się do "naturalnego wyginięcia". W ten sposób tłumaczony jest nagły spadek zakażeń w Japonii.

Wariant Delta "naturalnie wyginął" po kilku mutacjach? W Japonii spadek zachorowań
W Japonii odnotowuje się mniejszą liczbę zakażeń. Fot. Shutterstock
  • Na podstawie badań japońskiego Narodowego Instytutu Genetyki wysnuto wniosek, że wariant Delta koronawirusa samoistnie "wyginął"
  • Teoria miała na celu wyjaśnienie nagłego spadku liczby przypadków zakażeń wariantem Delta w tym kraju
  • W Japonii w listopadzie odnotowano niezwykły powrót do zdrowia, a w ciągu ostatnich tygodni wystąpiło mniej niż 200 przypadków

Wariant Delta "naturalnie wyginął". To japońska teoria

Ta "potencjalnie rewolucyjna" teoria miała na celu wyjaśnienie nagłego gwałtownego spadku liczby przypadków wariantu Delta w tym 125-milionowym kraju.

Populacja Japonii od początku pandemii była w wstanie alertu zwłaszcza po tym, gdy wysoce zakaźny wariant Delta przedarł się przez jej granice w 2021 roku.

W szczycie swej piątej fali Japonia odnotowywała około 26 tys. przypadków koronawirusa dziennie; w tym czasie kraje na całym świecie, w tym Australia, wprowadziły blokady, aby uchronić się przed Deltą.

W listopadzie w Japonii odnotowano niesamowity powrót do zdrowia, w ciągu ostatnich tygodni wystąpiło mniej niż 200 przypadków zakażeń, a piątek był od 15 miesięcy pierwszym dniem bez zgonu na Covid-19.

W największym mieście na świecie - Tokio - gdzie mieszka 40 mln ludzi, odnotowano w poniedziałek jedynie 6 nowych przypadków zakażeń koronawirusem.

Według "potencjalnie rewolucyjnej" teorii, którą przedstawił profesor Ituro Inoue, ekspert z dziedziny genetyki z Narodowego Instytutu Genetyki, wariant Delta akumulował zbyt wiele mutacji w białku korygującym błędy koronawirusa zwanym nsp14.

Prof. Inoue uważa, że wirus starał się naprawić błędy na czas i ostatecznie spowodował "samounicestwienie".

Czytaj: Nowe obostrzenia możliwe w grudniu. Niedzielski podał warunek

Od dziś darmowe szczepionki na grypę. Można je podać w pakiecie ze szczepionką na COVID-19

Prof. Inoue: byliśmy zszokowani wynikami

Gdy pojawił się po raz pierwszy wariant Delta, amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom ogłosiło, że jest on ponad dwa razy bardziej zaraźliwy niż poprzednie warianty. Centrum ostrzegło, że może on powodować cięższy przebieg choroby u osób niezaszczepionych. Jednak według badań prof. Inoue okazało się, że jest odwrotnie.

- Byliśmy dosłownie zaszokowani, gdy zobaczyliśmy wyniki - powiedział prof. Inoue gazecie "The Japan Times".

Gdy niektórzy eksperci przypisują spadek liczby przypadków zakażeń w Japonii zaszczepieniu 76,2 proc. populacji i rygorystycznemu przestrzeganiu zasad noszenia maseczek, prof. Inoue uważa, że liczba dalszych zakażeń by rosła, gdyby wariant Delta nadal był "żywy i zdrowy".

- Gdyby wirus żył i miał się dobrze, liczba przypadków na pewno by wzrosła, ponieważ noszenie masek i szczepienia w niektórych przypadkach nie zapobiegają przełomowym infekcjom - powiedział.

Japonia odwołała swój stan wyjątkowy na początku października, otwierając społeczeństwo po okresie surowych restrykcji. Obecnie ma jeden z najniższych wskaźników infekcji wśród rozwiniętych krajów świata, jednak prof. Inoue ostrzega, że Japonia nie jest odporna na kolejne potencjalne warianty koronawirusa.

Czytaj: Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat w Izraelu. Stosowany jest preparat Pfizer

Skąd MZ weźmie chętnych do pracy na Narodowym? Niedzielski: Te same procedury, co w poprzednich falach

Jeśli nie szczepienia to testy? Niedzielski mówi, co zawiera projekt ustawy

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze