Waldemar Kraska: e-skierowanie na szczepienie przeciw grypie w aptece, tak jak na COVID-19

Autor: Jacek Janik • Źródło: Rynek Zdrowia05 grudnia 2022 16:15

Wiceminister Waldemar Kraska na poniedziałkowym posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia, przedstawiając informację o realizacji szczepień przeciwko grypie poinformował, że resort pracuje nad legislacyjnym rozwiązaniem umożliwiającym, podobnie jak to było w przypadku szczepień przeciwko COVID-19, wystawianie e-skierowania na szczepienie przeciwko grypie wszystkim uprawnionym.

Waldemar Kraska: e-skierowanie na szczepienie przeciw grypie w aptece, tak jak na COVID-19
E-skierowanie na szczepienie dostaną wszyscy uprawnieni, tak jak to było w przypadku Covid-19. Fot. Shutterstock
  • Jak wskazywał prof. Adam Antczak, ubiegłoroczne duże zainteresowaniu szczepieniami, także przeciwko grypie (niezrealizowanych zostało 2 mln recept na szczepienie z powodu braku szczepionki), dzisiaj dramatycznie spadło
  • Jak poinformował wiceminister Waldemar Kraska – resort zdrowia pracuje nad rozwiązaniem legislacyjnym, nakazującym obligatoryjne raportowanie szczepień zalecanych i obowiązkowych w tzw. e-karcie szczepień.
  • Jak wskazywał Kraska, resort chce, aby farmaceuci, którzy nie są przeszkoleni w kwalifikacji i wykonywaniu szczepień, przeszli kursy kwalifikacyjne, co umożliwi wykonywanie większej ilości szczepień w aptece
  • - Przygotowujemy także akt prawny, który umożliwi wykonania szczepienia przeciwko grypie w aptece bez recepty lekarskiej, tak jak to było w czasie pandemii Covid-19, kiedy wszyscy Polacy otrzymywali e-receptę zdalnie – poinformował wiceminister

Nowe rozwiązania legislacyjne

W takcie składania informacji na posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia wiceminister Waldemar Kraska poinformował o pracach w resorcie nad nowymi rozwiązaniami legislacyjnymi w zakresie organizacji szczepień przeciwko grypie. Jak mówił wiceszef resortu zdrowia, rząd pracuje nad rozwiązaniem, które zostało wykorzystane w czasie pandemii Sars-CoV-2: chodzi o e-skierowania dla wszystkich uprawnionych do szczepienia przeciwko grypie.

Jak podkreślał wiceminister Kraska, dzisiaj do przeprowadzenia kwalifikacji i wykonywania szczepień przeciwko grypie uprawnieni są nie tylko lekarze, ale i lekarze dentyści, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni oraz farmaceuci.

- Aby ułatwić dostęp do szczepienia przeciwko grypie chcemy wprowadzić obligatoryjne raportowanie szczepień zalecanych i obowiązkowych w tzw. e-karcie szczepień. Chcemy również, aby ci farmaceuci, którzy nie są przeszkoleni w kwalifikacji i wykonywaniu szczepień, przeszli kursy kwalifikacyjne, co także umożliwi wykonywanie szczepień w aptece – mówił wiceminister Kraska.

Dodał: - Innym rozwiązaniem legislacyjnym, nad którym pracujemy, jest stworzenie podstawy prawnej umożliwiającej przekazywanie środków aptekom za wykonywanie szczepień przeciwko grypie. Przygotowujemy także akt prawny, który umożliwi wykonanie szczepienia przeciwko grypie w aptece bez recepty lekarskiej, tak jak to było w czasie pandemii Covid-19, kiedy wszyscy Polacy otrzymywali e-receptę zdalnie. Chcemy, aby teraz taka możliwość była w przypadku szczepionki przeciwko grypie, z wyłączeniem szczepień refundowanych i bezpłatnych.

Dramatyczny spadek zainteresowania szczepieniami

W ocenie prof. Adama Antczaka, przewodniczącego Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, możliwość szczepienia przeciwko grypie przez farmaceutów i w aptekach to bardzo dobry krok, w szczepieniach bowiem chodzi o to, by były masowe, a to można osiągnąć, gdy są one do przeprowadzenia jak najłatwiej i jak najprościej. Jak podkreślał, w ubiegłym roku dostępność do szczepionki przeciwko grypie była bardzo ograniczona – wypisano ok. 2 mln recept, które nie zostały zrealizowane.

- Dzisiaj zainteresowanie szczepionkami drastycznie spadło. To dotyczy nie tylko grypy, ale i szczepionki przeciwko COVID-19 i czwartej dawki, gdzie 6 proc. wyszczepialności jest fatalnym wskaźnikiem. To, co się dzieje, jest bardzo złym sygnałem dla wszystkich. Oznacza to, że będzie więcej chorych, więcej hospitalizacji i trzeba się liczyć, że za tym będzie stała także śmierć – mówił prof. Antczak.

Jak ocenił, systemowe e-skierowanie na szczepienie przeciwko grypie jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Jak wskazał, problemem w przypadku takiego rozwiązania jest refundacja i odpłatność za szczepienie. W przypadku refundacji w kontekście wskazań wieku problem można łatwo rozwiązać dzięki numerowi PESEL.

- Dzieci i osoby starsze mogłyby, w ramach e-skierowania, na podstawie nr PESEL uzyskać 50 proc. refundację, albo otrzymać szczepienie bezpłatnie. W przypadku osoby kwalifikowanej do refundacji, ze względu na zespół wielochorobowości oczywiście recepta być musi,  a szczepienie może się odbyć nawet w aptekach - wyjaśniał prof. Antczak.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum