WZW C. Wirusowe zapalenie wątroby typu C. Objawy i leczenie

Autor: oprac. SzB • Źródło: GIS, Rynek Zdrowia26 marca 2022 06:07

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) to choroba zakaźna, która jest wywołana przez wirusa HCV. Przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C nie ma szczepionki. Kluczowe jest więc w tym przypadku zapobieganie.

WZW C. Wirusowe zapalenie wątroby typu C. Objawy i leczenie
Wirusowe zapalenie wątroby typu C. Objawy i leczenie WZW C Fot. AdobeStock Shutterstock
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu C to choroba zakaźna. Najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z krwią
  • W większości przypadków WZW C przebiega bez charakterystycznych objawów
  • Przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C nie ma szczepionki. Lekarze podkreślają więc, że kluczowe jest jej zapobieganie

Wirusowe zapalenie wątroby typu C. Jak dochodzi do WZW C?

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) to choroba zakaźna, która jest wywołana przez wirusa HCV.

Wirus HCV znajduje się we krwi i innych tkankach osoby zakażonej. Najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z zakażoną krwią, kiedy następuje przerwanie ciągłości tkanek np. w trakcie nakłucia skóry.

WZW C. Do zakażenia wirusem HCV może więc dojść m.in.:

  • podczas zabiegów medycznych (zastrzyki, pobranie krwi, zabiegi stomatologiczne czy operacje chirurgiczne),
  • podczas wstrzykiwania substancji odurzających (narkotyki) lub innych substancji w celach niemedycznych,
  • w trakcie zabiegów kosmetycznych oraz medycyny estetycznej (np. u tatuażysty), kiedy są one wykonywane przy użyciu niesterylnych narzędzi czy
  • przy kontakcie z krwią (zawodowo bądź przypadkowo, np. podczas bójki czy wypadku).

Do zakażenia może dojść także w trakcie ciąży i porodu. Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że wirus HCV nie przenosi się w trakcie karmienia piersią.

Ryzyko zakażenia drogą kontaktów seksualnych jest oceniane, przez ekspertów, jako znikome. Zagrożenie jednak wzrasta w przypadku uszkodzeń oraz stanów zapalnych skóry i błon śluzowych okolic narządów płciowych, odbytu czy jamy ustnej. 

Osobami najbardziej narażonymi na WZW C są m.in. pracownicy służby zdrowia, narkomani, osoby często zmieniające partnerów seksualnych czy osoby, u których przetoczono krew.

WZW C objawy. Jak przebiega wirusowe zapalenie wątroby typu C?

W większości przypadków wirusowe zapalenie wątroby typu C przebiega bez charakterystycznych objawów (w celu diagnostyki konieczne jest więc wykonanie badań laboratoryjnych). Pojawia się natomiast odczucie silnego zmęczenia czy złe samopoczucie. U niektórych osób zakażonych może jednak wystąpić powiększenie wątroby czy pojawić się okresowo żółtaczka.

Ostra postać WZW C występuje u ok. 5–10 proc. osób zakażonych. Pojawiają się także znacznej części osób (50-75 proc.) następstwa - przewlekłe zapalenie wątroby czy marskość. 

Przeciwko WZW C nie ma szczepionki

Przeciwko WZW C nie ma szczepionki. Lekarze podkreślają więc, że kluczowe jest jej zapobieganie. Wirusowe zapalenie wątroby typu C skutecznie leczyć, ale najpierw trzeba je jak najszybciej wykryć, aby nie doszło do uszkodzenie wątroby. 

Zalecenia w przypadku leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C są następujące: całkowite odstawienie alkoholu oraz eliminacja czynników, które sprzyjają rozwojowi choroby (przygodne stosunki seksualne, narkotyki). 

- WZW C jest główną przyczyną raka wątroby w Europie i USA. W tych regionach świata, WZW C jest najczęstszym powodem dokonywania przeszczepów wątroby - informują przedstawiciele Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum