WZW B. Wirus bardziej zakaźny niż HIV. Objawy i leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu B

Autor: oprac. SzB • Źródło: GIS, Rynek Zdrowia27 marca 2022 20:01

WZW B. Wirusowe zapalenie wątroby typu B to choroba zakaźna. Jest ona wywołana przez wirusa HBV. Aby efektywnie zapobiec zakażeniu należy się zaszczepić.

WZW B. Wirus bardziej zakaźny niż HIV. Objawy i leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu B
Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest bardzo groźne. Fot. Shutterstock
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu B to choroba zakaźna, która jest wywołana przez wirusa HBV
  • Nosicielstwo wirusa zazwyczaj utrzymuje się przez całe życie. WZW B może przebiegać bez symptomatycznych objawów
  • Jak się chronić przed WZW B? Najbardziej efektywnym sposobem są szczepienia. W Polsce - obowiązkowe 

Wirusowe zapalenie wątroby typu B. Przyczyny i objawy WZW B

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) to choroba zakaźna, która jest wywołana przez wirusa HBV. Może ona prowadzić do marskości wątroby, a także rozwoju raka. Wirus jest odporny ponadto na czynniki środowiska i środki chemiczne.

WZW B może przebiegać bez symptomatycznych objawów ostrej czy przewlekłej infekcji. Niestety, mimo tego może i tak dojść do powikłań. Szacuje się, że aż w 80 proc. przypadków choroba ta przebiega bezobjawowo lub skąpoobjawowo. 

U dzieci wirusowe zapaleniem wątroby typu B przebiega zwykle bezobjawowo z tendencją do przechodzenia w postać przewlekłą, odwrotnie jest u osób w podeszłym wieku.

W przypadku WZW B, mogą pojawić się niecharakterystyczne (grypopodobne) objawy, jak zmęczenie, osłabienie, bóle mięśni czy gorączka, które są często mylone z innymi schorzeniami. 

WZW B. Jak dochodzi do zakażenia?

Nosicielstwo wirusa zazwyczaj utrzymuje się przez całe życie. Okres wylęgania choroby jest dość długi i wynosi przeciętnie 60–90 dni, ale może wynieść nawet i pół roku. 

Do zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B dochodzi w związku z naruszeniem ciągłości tkanek, a także kontaktem (uszkodzonej skóry, śluzówek) ze skażoną krwią. 

W przypadku noworodków istnieje możliwość przeniesienia zakażenia w trakcie porodu. Zakażenie u dzieci może także przenieść się z zakażonych członków rodziny przebywających we wspólnym gospodarstwie domowym.

Do zakażenia WZW B może dojść także poprzez kontakty seksualne (bez zabezpieczenia) lub przez używanie zanieczyszczonych igieł i strzykawek podczas przyjmowania narkotyków.

WZW B można się zarazić w placówkach medycznych (podczas wizyty u dentysty czy w trakcie przetaczania krwi), a także w innych miejscach - w salonach tatuażu lub kosmetycznych. 

Nie zarazimy się jednak wirusowym zapaleniem wątroby typu B poprzez m.in.:

  • przytulanie,
  • podanie ręki,
  • całowanie się,
  • karmieniem piersią czy
  • kichanie.

Nie można się tym wirusem zarazić również poprzez pożywienie.

WZW B. Jak się chronić przed zakażeniem?

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że wirus HBV jest ok. 100 razy bardziej zakaźny niż HIV

Rozpoznanie wirusowego zapalenia wątroby typu B jest możliwe, dzięki przeprowadzonemu wywiadowi lekarskiemu, a także wykonaniu badań dodatkowych.

Leczenie ma na celu zahamowanie procesu namnażania wirusa. Pełne usunięcie go z organizmu jest niemożliwe. Wirus cechuje się odpornością na leki. Dlatego też bardzo istotne w leczeniu są zmiany w stylu życia pacjenta. Zastosowanie diety, odstawienie alkoholu czy odpowiednie nawodnienie. 

Jak się chronić przed WZW B? Najbardziej efektywnym sposobem są szczepienia. Pierwszą dawkę podaje się w pierwszej dobie życia nowonarodzonego dziecka. 

Schemat szczepienia (są trzy dawki preparatu) kształtuje się następująco: przedział 0-1-6 miesięcy.

- Zachorowalność na tę chorobę obniżała się stopniowo od chwili wprowadzenia obowiązkowych szczepień ochronnych w latach 90-tych. Przypadki ostrych zachorowań w grupie dzieci i młodzieży, dzięki realizacji obowiązkowych szczepień ochronnych, zdarzają się sporadycznie - informuje GIS.

Istotna jest także profilaktyka. Zapobieganie zakażeniu jest możliwe, dzięki m.in. rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny (zarówno w placówkach medycznych, jak i niemedycznych) czy stosowanie prezerwatyw podczas kontaktów seksualnych. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum