WHO zmienia nazwę choroby. Dotychczasowa "rasistowska i stygmatyzująca"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP29 listopada 2022 06:23

WHO poinformowała o zmianie nazwy choroby zakaźnej. Chodzi o przemianowanie małpiej ospy na "mpox". Zmiana ta jest konieczna - jak argumentuje organizacja -  ponieważ dotychczasowa terminologia jest rasistowska i  stygmatyzująca.

WHO zmienia nazwę choroby. Dotychczasowa "rasistowska i stygmatyzująca"
WHO zamierza zmienić nazwę małpiej ospy. Fot. AdobeStock
  • Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że zacznie używać nowego terminu "mpox" jako nazwy dla małpiej ospy i wezwała inne kraje do pójścia w jej ślady
  • Zmiana terminologii jest wynikiem skarg, iż obecna nazwa choroby jest rasistowska i stygmatyzująca
  • - Obie nazwy będą używane jednocześnie przez rok, następnie pojęcie "małpia ospa" zostanie wycofane - wyjaśnia WHO

Zmiana nazwy dla małpiej ospy

- Obie nazwy będą używane jednocześnie przez rok, następnie pojęcie "małpia ospa" zostanie wycofane - napisała WHO w oświadczeniu.

WHO rozpoczęła na początku tego roku proces konsultacji społecznych w celu znalezienia nowej nazwy choroby i otrzymała ponad 200 propozycji. Stany Zjednoczone, które znalazły się wśród krajów i organów popierających zmianę nazwy, z zadowoleniem przyjęły tę decyzję.

- Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby przełamać bariery istniejące w sferze zdrowia publicznego, a zmniejszenie stygmatyzacji związanej z chorobą jest jednym z kluczowych kroków w naszej pracy na rzecz położenia kresu ospie - powiedział sekretarz ds. zdrowia i opieki społecznej w USA Xavier Becerra.

Jedną z bardziej popularnych sugestii była nazwa "mpox" lub "Mpox", zaproponowana między innymi przez organizację zdrowia mężczyzn REZO. Jej szef argumentował, że usunięcie zdjęć małp z publikacji dotyczących choroby pomogło ludziom poważnie potraktować sytuację zagrożenia zdrowia.

WHO stwierdziła, że światowi eksperci zdecydowali się na "mpox" po rozważeniu między innymi naukowej stosowności, zakresu obecnego użycia, a także wymowy.

WHO ma mandat do nadawania nowych nazw istniejącym chorobom w ramach Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Organizacja zasadniczo stara się unikać kojarzenia jakiejkolwiek choroby lub wirusa z krajem, regionem, zwierzęciem lub grupą etniczną. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum