WHO zmieni nazwę wirusa małpiej ospy. "Dyskryminujący i stygmatyzujący język"

Autor: oprac. SzB • Źródło: PAP23 czerwca 2022 10:40

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła właśnie rozpoczęcie prac grupy ekspertów z całego świata - ich zadaniem ma być zmiana nazwy wirusa małpiej ospy. Wszystko po to, aby nie stygmatyzować Afryki.

WHO zmieni nazwę wirusa małpiej ospy. "Dyskryminujący i stygmatyzujący język"
WHO pracuje nad zmianą nazwy wirusa małpiej ospy. Fot. Shutterstock
  • Światowa Organizacja Zdrowia (ogłosiła rozpoczęcie prac grupy ekspertów z całego świata nad zmianą nazwy wirusa małpiej ospy
  • Wszystko po to, aby nie stygmatyzować - z tego powodu - Afryki.  - Małpy są zwykle kojarzone z globalnym południem, głównie z Afryką, a czarnoskórzy często porównywani byli do tych zwierząt - zaznaczył prof. Moses John Bockarie z Uniwersytetu Njala w Sierra Leone, cytowany przez agencję AFP
  • Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce

WHO pracuje nad zmianą nazwy wirusa małpiej ospy

Na kilka dni przed ogłoszeniem przez WHO decyzji o podjęciu prac nad zmianą nazwy wirusa, grupa 29 naukowców opublikowała list, w którym wezwała do "bezzwłocznej zmiany porzucającej dyskryminujący i stygmatyzujący język".

W piśmie zaznaczono szczególną potrzebę zmiany nazw kladów wirusa (grup mających wspólnego przodka) z obecnych "Zachodnia Afryka", "Centralna Afryka" i "Basen Konga" - podało w środę AFP.

- Teraźniejszy wzrost zakażeń wirusem małpiej ospy ma naprawdę niewiele wspólnego z Afryką, tak jak fale i warianty Covid-19 mają niewiele wspólnego z nietoperzami z Azji, z których przed kilkoma laty wirus przeniósł się na człowieka - zauważył Olivier Restif, epidemiolog z Uniwersytetu w Oksfordzie.

Małpia ospa to odzwierzęca choroba wirusowa

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce.

Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała.

Objawy - według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach.

Z 2,1 tys. przypadków odnotowanych w tym roku 84 proc. zarejestrowano w Europie, 12 proc. w obu Amerykach i 3 proc. w Afryce. WHO ogłosi nowe nazwy związane z wirusem "tak szybko, jak to możliwe" - zapewnił dyrektor organizacji Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum