WHO wciąż zaleca używanie maseczek. "Kluczowe narzędzie w walce z COVID-19"
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) niezmiennie zaleca stosowanie maseczek "w określonych sytuacjach" i "niezależnie od lokalnej sytuacji epidemiologicznej". Bierze przy tym pod uwagę rozprzestrzenianie się COVID-19 na całym świecie.

- Światowa Organizacja Zdrowia zaktualizowała wytyczne dotyczące noszenia maseczek w miejscach użyteczności publicznej i placówkach leczniczych, w tym przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19
- Wytyczne powstały w ramach współpracy z niezależnymi międzynarodowymi grupami eksperckimi, które bazują na najnowszych danych epidemiologicznych
- Maseczki nadal są kluczowym narzędziem w walce z COVID-19 - twierdzi WHO
Maseczki nadal zalecane
Zgodnie z najnowszym komunikatem Światowej Organizacji Zdrowia stosowanie maseczek "w określonych sytuacjach" jest wciąż zalecane. WHO aktualizowała swoje zalecenia i radzi, by stosować maseczki niezależnie od lokalnej sytuacji epidemiologicznej i brać pod uwagę rozprzestrzenianie się COVID-19 na całym świecie.
Maseczki są zalecane:
- po niedawnym przejściu COVID-19,
- w czasie zakażenia lub przy podejrzeniu COVID-19
- osobom będącym w grupie wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19
- osobom, które znajdują się w zatłoczonym, zamkniętym lub słabo wentylowanym pomieszczeniu.
Wcześniejsze zalecenia WHO opierały się na sytuacji epidemiologicznej.
Podobnie jak w przypadku poprzednich zaleceń WHO informuje, że istnieją inne przypadki, w których maseczki mogłyby być wskazane na podstawie oceny ryzyka. Czynniki, które należy wziąć pod uwagę, obejmują lokalne trendy epidemiologiczne lub wzrastające liczby hospitalizacji, poziom wyszczepialności i odporności.
Skrócony okres izolacji dla pacjentów z COVID-19
W przypadku pacjentów z objawami COVID-19 nowe wytyczne sugerują 10 dni izolacji od daty wystąpienia objawów. Tym, którzy mają pozytywny wynik testu na COVID-19, ale nie mają żadnych objawów, WHO zaleca 5 dni izolacji.
Autorzy wytycznych na podstawie zebranych dowodów zaznaczają, że osoby bez objawów w mniejszym stopniu mogą przenosić wirusa niż osoby z objawami.
Pogotowie ratunkowe w Zagłębiu wybuduje nową stację
Przegląd metod leczenia COVID-19
WHO rozszerzyła swoje zalecenia dotyczące stosowania nirmatrelwiru-rytonawiru. Zgodnie z nimi kobiety w ciąży lub karmiące piersią z lekkim przebiegiem COVID-19 powinny skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, czy powinny przyjmować ten lek, ze względu na "prawdopodobne korzyści" i brak zgłoszonych zdarzeń niepożądanych.
Nirmatrelwir-rytonawir został po raz pierwszy zalecony przez WHO w kwietniu 2022 r. WHO zdecydowanie zaleca jego stosowanie u pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym COVID-19, którzy są obarczeni wysokim ryzykiem hospitalizacji.
WHO wykonała również przegląd danych naukowych dotyczących dwóch innych leków, sotrowimabu i kasirivimabu-imdevimabu, i sprzeciwia się stosowaniu ich w leczeniu COVID-19. Leki zawierające przeciwciała monoklonalne nie wykazują działania lub wykazują zmniejszone działanie przeciwko obecnym wariantom wirusa.
Pogotowie ratunkowe w Zagłębiu wybuduje nową stację
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)