WHO: przywrócenie programów szczepień na odrę na właściwe tory jest kluczowe

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe24 listopada 2022 12:30

Szacuje się, że w 2021 roku na całym świecie odnotowano 9 milionów przypadków i 128 000 zgonów z powodu odry. W opinii Światowej Organizacji Zdrowia sytuacja jest poważna: odra jest jednym z najbardziej zaraźliwych ludzkich wirusów, ale prawie całkowicie można jej zapobiec poprzez szczepienie.

WHO: przywrócenie programów szczepień na odrę na właściwe tory jest kluczowe
WHO: przywrócenie programów szczepień na odrę na właściwe tory jest kluczowe
  • Zasięg szczepień przeciwko odrze stale spada od początku pandemii COVID-19
  • Szacuje się, że w 2021 roku na całym świecie odnotowano 9 milionów przypadków i 128 000 zgonów z powodu odry. Dwadzieścia dwa kraje doświadczyły dużych i destrukcyjnych epidemii
  • utrzymujące się duże epidemie w 2022 r. oznaczają, że odra jest bezpośrednim zagrożeniem w każdym regionie świata - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)

WHO alarmuje: odra jest już tam, gdzie jej nie było

Szacuje się, że w 2021 roku na całym świecie odnotowano 9 milionów przypadków i 128 000 zgonów z powodu odry. Dwadzieścia dwa kraje doświadczyły dużych i destrukcyjnych epidemii. Spadki zasięgu szczepień, osłabiony nadzór nad odrą oraz ciągłe przerwy i opóźnienia w szczepieniach z powodu COVID-19, a także utrzymujące się duże epidemie w 2022 r. oznaczają, że odra jest bezpośrednim zagrożeniem w każdym regionie świata. 

- Paradoksem pandemii jest to, że podczas gdy szczepionki przeciwko COVID-19 zostały opracowane w rekordowym czasie i wdrożone w ramach największej kampanii szczepień w historii, rutynowe programy szczepień zostały poważnie zakłócone, a miliony dzieci nie otrzymały ratujących życie szczepień przeciwko śmiertelnym chorobom. jak odra – powiedział dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

- Przywrócenie programów szczepień na właściwe tory jest absolutnie kluczowe. Za każdą statystyką w tym raporcie stoi dziecko zagrożone chorobą, której można zapobiec - dodał.

Sytuacja w opinii WHO jest poważna: odra jest jednym z najbardziej zaraźliwych ludzkich wirusów, ale prawie całkowicie można jej zapobiec poprzez szczepienie. Pokrycie 95 proc. lub więcej z 2 dawek szczepionki zawierającej odrę jest potrzebne do stworzenia odporności zbiorowiskowej w celu ochrony społeczności oraz osiągnięcia i utrzymania eliminacji odry. W statystykach światowych jest gorzej: tylko 81 proc. dzieci otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciwko odrze i tylko 71 proc. dzieci otrzymało drugą dawkę. Są to najniższe globalne wskaźniki pokrycia pierwszą dawką szczepionki przeciwko odrze od 2008 r., chociaż zasięg różni się w zależności od kraju.

Potrzebne pilne globalne działania

Odra jest zagrożeniem wszędzie, ponieważ wirus może szybko rozprzestrzenić się na wiele społeczności i ponad granicami międzynarodowymi. Żaden region WHO nie osiągnął i nie utrzymał eliminacji odry. Od 2016 r. 10 krajów, które wcześniej wyeliminowały odrę, doświadczyło epidemii i przywróciło transmisję.

- Rekordowa liczba dzieci niedoszczepionych i podatnych na odrę pokazuje, jak głębokie szkody poniosły systemy szczepień podczas pandemii COVID-19” – powiedziała dyrektor Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych CDC, dr Rochelle P. Walensky.

- Epidemie odry ilustrują słabości programów szczepień, ale urzędnicy zdrowia publicznego mogą wykorzystać reakcję na epidemię, aby zidentyfikować zagrożone społeczności, zrozumieć przyczyny niewystarczających szczepień i pomóc w opracowaniu dostosowanych lokalnie rozwiązań, aby zapewnić dostępność szczepień dla wszystkich - stwierdziła.  

W 2021 roku prawie 61 milionów dawek szczepionki przeciw odrze zostało przełożonych lub pominiętych z powodu opóźnień w kampaniach szczepień związanych z COVID-19 w 18 krajach. Opóźnienia zwiększają ryzyko wybuchu epidemii odry, więc nadszedł czas, aby urzędnicy zdrowia publicznego przyspieszyli szczepienia i wzmocnili nadzór.

CDC i WHO wzywają do skoordynowanych i wspólnych działań wszystkich partnerów na poziomie globalnym, regionalnym, krajowym i lokalnym, aby nadać priorytet wysiłkom mającym na celu znalezienie i zaszczepienie wszystkich dzieci.

- Aby ograniczyć ryzyko wybuchu epidemii, kraje i globalni interesariusze muszą inwestować w solidne systemy nadzoru - radzi WHO.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum