×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

WHO pracuje nad porozumieniem pandemicznym. Dodatkowe wnioski państw do 22 kwietnia

Autor: oprac. KM • Źródło: Światowa Organizacja Zdrowia11 kwietnia 2023 11:50

Państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia odniosły się do negocjacji w sprawie globalnego porozumienia na rzecz zapobiegania, gotowości i reagowania na pandemie. Przedstawią projekt porozumienia, który miałby zostać zatwierdzony przez Światowe Zgromadzenie Zdrowia w maju 2024 r.

WHO pracuje nad porozumieniem pandemicznym. Dodatkowe wnioski państw do 22 kwietnia
Państwa Światowej Organizacji Zdrowia pracują nad porozumieniem pandemicznym. fot. Shutterstock
  • Państwa będące członkami Światowej Organizacji Zdrowia pracują nad porozumieniem pandemicznym
  • Wypracowane rozwiązania mają przyczynić się do poprawy zapobiegania pandemiom, gotowości i reagowania na nie
  • Do 22 kwietnia będzie możliwość złożenia dodatkowych pisemnych wniosków
  • Projekt ma zostać rozpatrzony przez Światowe Zgromadzenie Zdrowia w maju 2024 r.

WHO przygotuje porozumienie pandemiczne

Zakończone w miniony czwartek dyskusje na temat projektu "porozumienia pandemicznego" odbyły się podczas piątego posiedzenia Międzyrządowego Zespołu Negocjacyjnego (INB), w skład którego wchodzą 194 kraje zrzeszone w WHO.

Państwa uzgodniły, że do 22 kwietnia będzie możliwość złożenia dodatkowych pisemnych wniosków oraz że propozycje te zostaną zestawione ze wszystkimi innymi wniesionymi w ostatnich tygodniach w pakiet, który zostanie udostępniony wszystkim uczestnikom grupy redakcyjnej.

Prezydium INB przedstawi następnie do 22 maja (oprócz niniejszego pakietu) do rozpatrzenia przez grupę redakcyjną, gotowy tekst powstały z uwzględnieniem wszystkich otrzymanych uwag.

Grupa redakcyjna INB spotka się następnie w czerwcu, aby kontynuować negocjacje.

Państwa nie chcą powtórzyć błędów z pandemii COVID-19

- Świat zdaje sobie sprawę, że to, co chcemy i musimy osiągnąć, to porozumienie, które pomoże nam nie powtórzyć błędów dot. reakcji na pandemię COVID-19. Na stole leży wiele propozycji i konstruktywnych sugestii, jak to zrobić - powiedział współprzewodniczący Prezydium INB, Roland Driece z Holandii.

Zgodnie z procesem uzgodnionym na specjalnej sesji Światowego Zgromadzenia Zdrowia pod koniec 2021 r., negocjacje w sprawie projektu porozumienia pandemicznego będą miały na celu opracowanie ostatecznego projektu do rozpatrzenia przez 77. Światowe Zgromadzenie Zdrowia w maju 2024 r.

Równolegle z negocjacjami w sprawie porozumienia pandemicznego rządy omawiają również ponad 300 poprawek do Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych (2005) (IHR) w celu wzmocnienia tych przepisów i "uczynienia świata bezpieczniejszym", jeśli chodzi o choroby zakaźne, przy jednoczesnym zapewnieniu większej równości w globalnej reakcji na sytuacje kryzysowe zdrowia publicznego.

Trwają ponadto prace nad zapewnieniem spójności i dostosowania procesów INB i IHR. Proponowane poprawki IHR zostaną również przedstawione Światowemu Zgromadzeniu Zdrowia w 2024 r. i wraz z przyszłym porozumieniem pandemicznym staną się kompletem globalnych porozumień zdrowotnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze