×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

WHO ostrzega. Śmiertelny wirus znów aktywny. To patogen z tej samej rodziny co ebola

Autor: oprac. MP • Źródło: RZ14 sierpnia 2021 10:50

Zmarł mężczyzna zakażony wirusem Marburg. To pierwszy taki przypadek zidentyfikowany w Afryce Zachodniej. Miejscowe służby poszukują osób, które mogły mieć kontakt z chorym.

WHO ostrzega. Śmiertelny wirus znów aktywny. To patogen z tej samej rodziny co ebola
Wirus Marburg. Patogen pochodzi z tej samej rodziny co ebola Fot. AdobeStock
  • Wirus Marburg, który powodujące gorączkę krwotoczną, pierwszy raz wykryto w Niemczech, w 1967 roku
  • Patogen, pochodzący z tej samej rodziny co ebola, bardzo szybko się rozprzestrzenia, a współczynnik śmiertelności wśród zakażonych sięga 88 procent
  • Procent ten jest tak wysoki, gdyż nie są znane szczepionki ani metody leczenia zakażenia wirusem Marburg

W Gwinei potwierdzono zakażenie wirusem Marburg

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o pierwszym potwierdzonym w Afryce Zachodniej przypadku zakażenia wirusem Marburg. Pacjent z gwinejskiego miasta Gueckedou zmarł. Tamtejsze służby poszukują osób, które miały kontakt z zakażonym.

- Potencjał rozprzestrzeniania się wirusa Marburg na szeroką skalę oznacza, że musimy utrzymać w ryzach - powiedział dr Matshidiso Moeti, dyrektor regionalny WHO w Afryce.

Wirus Marburg pierwszy raz został zidentyfikowany w 1967 roku, kiedy to wybuchły epidemie w Marburgu i Frankfurcie w Niemczech oraz w Belgradzie w Serbii. Pochodzący z tej samej rodziny co ebola patogen jest bardzo groźny.

Gorączka krwotoczna. Wysoka śmiertelność wśród zakażonych wirusem Marburg

Pierwsze objawy zakażenia to złe samopoczucie, wysoka gorączka, ból mięśni oraz silny ból głowy. W ciągu kilku dni może dojść do gorączki krwotocznej. Z racji braku szczepionki oraz znajomości skutecznej metody leczenia zakażenia, śmiertelność wśród chorych przy poprzednich epidemiach sięgała nawet 88 procent.

Wirus Marburg jest przenoszony na ludzi przez małpy czy nietoperze. Wśród ludzi rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi zakażonych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze