×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

WHO chce zatrzymać epidemię HIV/AIDS - termin: 2030 r.

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia01 grudnia 2015 09:30

Światowa Organizacja Zdrowia wyznacza całemu światu cel, który ma być osiągnięty do 2030 roku. To zatrzymanie epidemii HIV/AIDS. Stąd hasłem tegorocznego Światowego Dnia AIDS, który tradycyjnie przypada 1 grudnia jest "Getting to zero" (zmniejszenia do zera).

WHO chce zatrzymać epidemię HIV/AIDS - termin: 2030 r.
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Celem globalnym przyjętym przez agendy WHO jest opanowanie epidemii choroby poprzez zastosowanie trzech podstawowych działań: zdiagnozowanie 90 proc. zakażonych HIV, wdrożenie leczenia u 90 proc. z nich i jego kontynuowanie u kolejnych 90 proc. objętych terapią i kontrolą. Zrealizowanie tych trzech postulatów ma umożliwić zahamowanie epidemii w ciągu kolejnych 15 lat.

Obecnie żyje na świecie 36,9 mln. osób zakażonych HIV. Od początku epidemii do końca 2013 r. HIV zostało zakażonych ok. 78 mln osób na świecie, z powodu powikłań wywołanych AIDS zmarło ok. 39 mln.W Polsce liczba zakażeń HIV jest rejestrowana od początku epidemii, czyli od 1985 r. - wynosi obecnie 19 299. 

Ostatnie lata przyniosły malejącą liczbę nowych zachorowań oraz ogromny postęp w zakresie terapii hamującej rozwój AIDS. Począwszy od roku 2005, kiedy na świecie zmarło 2,4 mln osób, liczba zgonów spowodowanych HIV maleje. Odnotowuje się też ciągły spadek liczby nowych zakażeń.

Więcej: bialystok.wyborcza.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum