W ośrodku dla uchodźców wykryto ognisko ospy wietrznej. Sanepid kontroluje sytuację

Autor: oprac. KK • Źródło: TVN24, Rynek Zdrowia01 czerwca 2022 08:00

W ośrodku utworzonym w Global Expo w Warszawie wykryto ognisko ospy wietrznej. Lokalny sanepid poinformował o 14 przypadkach.

W ośrodku dla uchodźców wykryto ognisko ospy wietrznej. Sanepid kontroluje sytuację
Ognisko ospy wietrznej odkryto w ośrodku dla uchodźców. Fot. ShutterStock
  • Informację o potwierdzeniu ogniska ospy wietrznej przekazał zespół prasowy wojewody mazowieckiego – wyjaśnia TVN24
  • Z kolei mazowiecki sanepid podkreślił, że dotychczas w ośrodku dla uchodźców ujawniono 14 przypadków zakażenia
  • Co ważne, sanepid podał, że ośrodek jest pod kontrolą, tak aby ognisko zakażeń się nie rozwijało – wspomina TVN24

Zakażenia ospą wietrzną w ośrodku dla uchodźców

O ognisku ospy wietrznej w ośrodku dla uchodźców w centrum targowo-kongresowym Global Expo w Warszawie poinformował zespół prasowy wojewody mazowieckiego.

- W związku z sytuacją służby wojewody pozostają w stałym kontakcie z inspektorem sanitarnym. Osoby, u których wystąpiły objawy choroby zakaźnej, zostały odizolowane i przebywają w wydzielonych i oznakowanych pomieszczeniach z zachowaniem reżimu sanitarnego – podano w komunikacie cytowanym przez TVN24.

Natomiast kierownik sekcji zwalczania chorób zakaźnych w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie Marzena Woźniak przyznała, że dotychczas w ośrodku odnotowano 14 przypadków ospy wietrznej.

- Inspekcja Sanitarna podjęła następujące działania: izolację osób chorych wraz z ich najbliższym otoczeniem - rodzice, opiekunowie, izolację poprzez wyznaczenie jednego piętra budynku tylko dla osób, u których zdiagnozowano ospę wietrzną wraz z opiekunami. Wyznaczono również pomieszczenia sanitarno-higieniczne z przeznaczeniem tylko dla osób izolowanych – podała Marzena Woźniak cytowana przez TVN24.

Ośrodek jest pod kontrolą

Co ważne, wyznaczono personel pomocniczy dla osób izolowanych, które mają udostępnić posiłki, a także potrzebne środki osobom w izolacji. Jak podkreślił sanepid, ośrodek jest pod kontrolą, aby ognisko się nie rozwijało.

Został zlecony stały kontakt z lekarzem oraz koordynatorami ośrodka, jak również wzmożono częstotliwość dezynfekcji – zrelacjonował TVN24. Zdaniem cytowanej wcześniej Marzeny Woźniak, ognisko ulega stopniowemu wygaszeniu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum