W lipcu tysiąc zakażeń, jesienią nawet 30 tysięcy. MZ ma nowe scenariusze rozwoju pandemii

Autor: JKB • Źródło: RMF FM, Rynek Zdrowia27 czerwca 2022 12:56

Minister zdrowia w rozmowie w RMF FM mówił o ponownym wzroście liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. - Rzeczywiście na początku lipca będzie pewne przejściowe zwiększenie zakażeń do około 1 tys. dziennie - wyjaśnił Adam Niedzielski. Przyznał, że jeden ze scenariuszy, jakimi dysponuje resort, przewiduje jesienią nawet kilkadziesiąt tysięcy zakażeń dziennie.

W lipcu tysiąc zakażeń, jesienią nawet 30 tysięcy. MZ ma nowe scenariusze rozwoju pandemii
W lipcu tysiąc zakażeń, jesienią nawet kilkadziesiąt tysięcy. MZ ma nowe scenariusze rozwoju pandemii Fot. AdobeStock
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski był gościem w poniedziałkowym wydaniu RMF FM
  • - Według krótkookresowych prognoz, czyli 3-4 tygodniowych, rzeczywiście na początku lipca będzie pewne przejściowe zwiększenie zakażeń około 1 tys. dziennie - wyjaśnił
  • Z kolei długoterminowe scenariusze zakładają nawet kilkadziesiąt tysięcy zakażeń dziennie jesienią
  • Jednocześnie minister uspokoił: "Moim zdaniem to przyspieszenie nie będzie wymagało od nas dużej zmiany dotyczącej życia społecznego"

W lipcu wzrost zakażeń koronawirusem

W rozmowie z RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o ponownym wzroście zakażeń koronawirusem w Polsce.

- Widzimy w Europie tendencję do zwiększania liczby zakażeń, natomiast na razie u nas nie widać przyspieszenia. W zeszłym tygodniu mieliśmy troszeczkę więcej przypadków koronawirusa ze względu na to, że dwa tygodnie temu było Boże Ciało - wskazał szef resortu.

Przyznał, że resort dysponuje prognozami krótko i długoterminowym  dotyczącymi rozwoju pandemii. 

- Według krótkookresowych prognoz, czyli 3-4 tygodniowych, rzeczywiście na początku lipca będzie pewne przejściowe zwiększenie zakażeń do około 1 tys. dziennie i to będzie przyspieszenie, które nie powinno przerodzić się w lipcu w jakieś duże przyrosty - zapowiedział.

 

Czarny scenariusz na jesień to nawet 30 tys. zakażeń dziennie

Znacznie gorzej prezentuje się długoterminowa prognoza, jaką dysponuje Ministerstwo Zdrowia.

- Prognozy, które miałem okazję oglądać ostatnio w piątek (24 czerwca - przyp. red.), mówiły o przyroście zakażeń nawet kilkudziesięciu tysięcy w październiku. Czarny scenariusz, który był tam przedstawiony mówił o 30 tys. hospitalizacjach dziennie, ale jest to jeden ze scenariuszy. Najlepszy scenariusz jest taki, że żadnego zaburzenia nie będzie - powiedział Niedzielski.

Zastrzegł jednak, że prognozy długoterminowe są obarczone większym ryzykiem, dodał również, że "po sezonie letnim będziemy mieli przyspieszenie zjawisk pandemicznych, ale moim zdaniem to przyspieszenie nie będzie wymagało od nas  zmiany dotyczącej życia społecznego".
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum