W czasie pandemii w Polsce zmarło ponad milion osób. Urodziło się 674 tys. dzieci

Autor: PAP • Źródło: PAP27 kwietnia 2022 07:39

W czasie pandemii luka między zgonami a urodzeniami sięgnęła w Polsce 342 tysiące. Zgonów przybywało jednak jeszcze przed pandemią. Dodatkowo Polacy w obawie przed pandemią nie chcieli zakładać rodzin.

W czasie pandemii w Polsce zmarło ponad milion osób. Urodziło się 674 tys. dzieci
W czasie pandemii w Polsce zmarło 1 mln 16 tys. osób. Urodziło się zaledwie 674 tys. dzieci. Fot. Shutterstock
  • Od marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwszy przypadek COVID-19, do lutego 2022 r. zmarło 1 mln 16 tys. osób
  • W tym czasie urodziło się zaledwie 674 tys. dzieci
  • Luka między zgonami a urodzeniami sięgnęła 342 tys. – donosi w środę Dziennik Gazeta Prawna

Nadwyżki zgonów były już przed pandemią

Jak podaje gazeta, w poprzednich latach przed pandemią liczby zgonów i urodzeń były do siebie zbliżone. - Trend nadwyżki zgonów wobec urodzeń zaczął się już dwa lata przed pandemią - ta jednak drastycznie przyśpieszyła tę tendencję - zauważa dziennik.

- Pandemia zadziałała podwójnie negatywnie na naszą demografię. Z jednej strony pojawił się efekt nadmiarowych, przedwczesnych śmierci. Przed pandemią rocznie umierało nieco powyżej 400 tys. Polaków. W ciągu ostatnich 24 miesięcy pandemia dołożyła do tej liczby prawie 200 tys. - czytamy.

Polacy nie chcą zakładać rodzin?

DGP wskazuje, że z drugiej strony "niestabilna sytuacja i obawy młodych ludzi o przyszłość spowodowały, że wielu z nich odkłada decyzję o posiadaniu dzieci". - Stąd najniższa od II wojny światowej liczba urodzeń. Od marca 2021 r. do lutego 2022 r. urodziło się zaledwie 328 tys. dzieci. Co gorsza, nie widać szans na poprawę sytuacji - ocenia.

- Zdaniem demografa prof. Piotra Szukalskiego wojna może skłaniać Polaków do większej wstrzemięźliwości w decyzjach o założeniu rodziny. Choć epidemia odpuszcza, to nadal na COVID-19 umiera ok. 20 osób dziennie, a opóźnienia w dostępie do ochrony zdrowia i w diagnostyce wciąż nie zostały zniwelowane - dodaje dziennik. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze