W Warszawie ruszają Dni Testowania w kierunku AIDS

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 grudnia 2015 15:48

Specjaliści zachęcają do bezpłatnych i anonimowych badań w kierunku HIV/AIDS. Można je wykonać podczas Warszawskich Dni Testowania, których tegoroczne hasło brzmi: Czy jesteś pewien, że HIV cię nie dotyczy?

W Warszawie ruszają Dni Testowania w kierunku AIDS
W Warszawie ruszają Dni Testowania w kierunku AIDS. Fot. Archiwum

We wtorek (1 grudnia) obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Z tej okazji organizowane są Warszawskie Dni Testowania, które potrwają do 4 grudnia (piątek). Organizatorzy akcji przypominają, że co piąte zakażenie, które stwierdzono w 2014 r., wykryto na Mazowszu.

Szacuje się, że test na HIV wykonał najwyżej co dziesiąty Polak, co stanowi jeden z najniższych wyników w krajach UE. Tymczasem epidemiolodzy alarmują, że nawet 50-70 proc. osób zakażonych HIV nie jest świadoma tego faktu.

- W dalszym ciągu pokutuje przeświadczenie, że "HIV mnie nie dotyczy", podczas gdy jest zupełnie inaczej. Na zakażenie narażony jest każdy, kto podejmuje niezabezpieczone prezerwatywą kontakty seksualne z partnerem lub partnerką o nieznanym statusie serologicznym (zakażony/niezakażony) - przypomina rzecznik Społecznego Komitetu ds. AIDS Maciej Nazarewicz.

- Każdy, kto jest aktywny seksualnie, musi liczyć się z tym, że wchodzi w obszar ryzyka zakażenia HIV. Jest tylko jeden wyjątek od tej reguły, który wbrew pozorom nie jest tak łatwy do spełnienia, czyli związek, w którym partnerzy są zdrowi na wejściu i wzajemnie sobie wierni. Takie osoby są generalnie poza ryzykiem. Jest to jednak dość ekskluzywna formuła - ocenia seksuolog Wiesław Sokoluk.

Eksperci ze Społecznego Komitetu ds. AIDS przypominają, że prawidłowo użyta prezerwatywa - o ile nie pęknie albo nie zsunie się w trakcie stosunku - daje całkowitą pewność, że wirus znajdujący się m.in. w nasieniu czy wydzielinie pochwy osoby zakażonej HIV nie przedostanie się przez lateks, z którego wykonana jest większość prezerwatyw. Nie należy jednak zapominać, że pęknięcia się zdarzają.

Podczas Warszawskich Dni Testowania punkt konsultacyjno-diagnostyczny (PKD) przy Chmielnej 4 w Warszawie otwarty będzie od godziny 10.00 do 19.00. Każdy, kto przyjdzie się zbadać przed godziną 16.00, otrzyma wynik jeszcze tego samego dnia.

Do testu nie trzeba się specjalnie przygotowywać, nie jest potrzebne też skierowanie od lekarza ani ubezpieczenie. Wykonanie testu jest anonimowe, bezpłatne i zajmuje tylko 15 minut. Klient PKD przez cały czas pozostaje anonimowy i ma gwarancję poufności. Wynik odbiera się osobiście, na podstawie numeru badania i hasła, ustalonego wcześniej.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 czerwca 2015 r. stwierdzono zakażenie HIV u ponad 19,1 tys. Polek i Polaków. Odnotowano też 3,3 tys. zachorowań na AIDS, a 1,3 tys. z tych osób zmarło w wyniku choroby.

Obecnie zakażenie HIV wykrywa się u ponad tysiąca osób rocznie. W województwie mazowieckim w 2014 r. wykryto 215 nowych przypadków, co stanowi 19,81 proc. wszystkich zakażeń wykrytych na terenie naszego kraju.

W Polsce leczenie antyretrowirusowe (ARV) jest prowadzone i finansowane w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia, co oznacza, że jest bezpłatne dla każdego, kto spełnia określone w programie kryteria medyczne. Jak informuje Krajowe Centrum ds. AIDS, na koniec września 2015 r. leczeniem ARV objętych było około 8420 pacjentów, w tym 111 dzieci.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum