×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W Polsce potwierdzono siedem przypadków krakena, subwariantu XBB.1.5

Autor: • Źródło: PAP31 stycznia 2023 09:27

W Polsce potwierdzono dotąd siedem zakażeń subwariantem XBB.1.5 omikronu, popularnie zwanym krakenem – przekazał w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla Wp.pl minister zdrowia Adam Niedzielski.

W Polsce potwierdzono siedem przypadków krakena, subwariantu XBB.1.5
W Polsce potwierdzono siedem przypadków krakena, subwariantu XBB.1.5. Fot. Shutterstock
  • Mamy pierwsze siedem przypadków wariantu XBB.1.5 koronawirusa, czyli popularnego krakena
  • Na dziś COVID-19 nie stanowi jednak dla Polski zagrożenia - nawet w wersji XBB.1.5." - powiedział szef Ministerstwa Zdrowia
  • Zapewnił, że resort monitoruje sytuację epidemiczną w państwach, które mierzą się ze zwiększoną obecnością tego wariantu, a mowa szczególnie o Wielkiej Brytanii i USA

Nie ma zwiększonego zagrożenia dla Polski?

- Nie widzimy na dziś zwiększonego zagrożenia dla Polski, tak jak ECDC nie widzi zwiększonego ryzyka dla Europy - wskazał w wywiadzie dla Wirtualnej Polski minister Niedzielski.

Dodał, że kraken rozprzestrzenia sie szybciej niż inne subwarianty omikronu, ale w zdecydowanej większości przypadków nie wywołuje ciężkiego przebiegu choroby.

- I to dla nas najważniejsza informacja, choć oczywiście nieustannie odbywają się spotkania sztabu w ministerstwie, dotyczące przebiegu sezonu infekcyjnego i kraken jest obecny w naszej dyskusji - zaznaczył.

- O COVID-19 wcale nie zapominamy, ale mierzymy się z innymi wyzwaniami - stwierdził minister.

Kilka dni temu wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, odnosząc się do pierwszych potwierdzonych w Polsce zakażeń krakenem, powiedziała, że podejrzewa, że takich przypadków jest znacznie więcej niż zgłoszone, bo w naszym kraju mało się testuje, w związku z tym niewiele jest próbek przeznaczanych do genotypowania. Wskazała, że przebieg zakażenia XBB.1.5 jest podobny do wcześniejszych podwariantów omikronu.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum