W Polsce potwierdzono ponad 50 przypadków ospy małpiej

Autor: • Źródło: PAP27 lipca 2022 10:06

Potwierdzono ponad 50 przypadków ospy małpiej w Polsce. Około 20-30 osób w tej chwili przebywa w szpitalach, ma dość łagodne objawy - poinformował w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W Polsce potwierdzono ponad 50 przypadków ospy małpiej
W Polsce potwierdzono ponad 50 przypadków ospy małpiej Fot. AdobeStock

 

W Polsce potwierdzono ponad 50 przypadków ospy małpiej

Wiceminister zdrowia w Programie Pierwszym Polskiego Radia był pytany, jak wygląda sytuacja w Polsce, jeśli chodzi o ospę małpią.

W maju br. został wprowadzony obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych na ospę małpią, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na tę chorobę. Jest obowiązek zgłaszania każdego przypadku do służb sanitarnych.

- Mamy ponad 100 przypadków, które zostały zgłoszone. Potwierdzonych mamy ponad 50. Około 20-30 osób w tej chwili przebywa w naszych szpitalach, to są dość łagodne objawy - poinformował Kraska.

Zaznaczył, że ospa małpia nie jest chorobą nową.

- Ona jest znana już od wielu lat. Zakażenie się tą chorobą występuje w sposób zupełnie inny niż na przykład w przypadku koronawirusa, to musi być bardzo ścisły kontakt między człowiekiem a człowiekiem, bo najczęściej w tej chwili na takiej drodze się odbywa. To musi być kontakt krwi osoby zakażonej z nabłonkiem, z krwią osoby zdrowej, czy też płynów fizjologicznych. Więc jeżeli dojdzie do takiego zakażenia, to naprawdę musi być bardzo ścisły kontakt - wskazał.

- W tej chwili nie widzimy w Polsce jakichś większych ilości tych nowych przypadków. Wiele przypadków nie potwierdza się - podał.

 

Kraska: dysponujemy szczepionkami na małpią ospę

Jednocześnie zaznaczył, że "jeżeli będzie taka potrzeba to dysponujemy w tej chwili szczepieniami".

- Jest to szczepionka zmodyfikowana przeciw ospie prawdziwej, ale także ma ten komponent ospy małpie  - poinformował. Zaznaczył, że jeśli chodzi o to szczepienie, to "chodzi głównie o grupy ryzyka, które mają kontakt z ewentualnymi osobami, które są zakażone, czyli o pracowników służby zdrowia".

- Pojawiają się też dość ciekawe badania ze świata, że osoby, które były w przeszłości szczepione na ospę prawdziwą mają w bardzo dużym stopniu tę odporność, że nie ulegną zakażeniu, aczkolwiek te badania są w trakcie, ale te pierwsze wyniki są dość optymistyczne - dodał Kraska.

Ospa małpia to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i w środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy - według Światowej Organizacji Zdrowia - ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum