W Polsce potwierdzono dotąd 213 przypadków małpiej ospy

Autor: oprac. KK • Źródło: PAP18 grudnia 2022 12:10

W Polsce potwierdzono dotąd 213 przypadków małpiej ospy – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego.

W Polsce potwierdzono dotąd 213 przypadków małpiej ospy
W Polsce potwierdzono dotąd 213 przypadków małpiej ospy. Fot. Adobestock

Dane dotyczące małpiej ospy pochodzą z ostatniego zestawienia o zachorowaniach na wybrane choroby zakaźne w Polsce od 1 stycznia do 30 listopada 2022 r.

Małpia ospa to choroba wirusowa. Zwykle występuje w zachodniej i w środkowej Afryce, ale przypadki zakażeń wykryto w tym roku w wielu krajach europejskich. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informowała w listopadzie, że zacznie używać nowego terminu "mpox" jako nazwy dla małpiej ospy. Zmiana terminologii - jak wyjaśniano - jest wynikiem skarg, że obecna nazwa choroby jest stygmatyzująca.

"Obie nazwy będą używane jednocześnie przez rok, następnie pojęcie «małpia ospa» zostanie wycofane" - podawała WHO w oświadczeniu.

WHO ma mandat do nadawania nowych nazw istniejącym chorobom w ramach Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Organizacja zasadniczo stara się unikać kojarzenia jakiejkolwiek choroby lub wirusa z krajem, regionem, zwierzęciem lub grupą etniczną.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum