W Hiszpanii odnotowano wysoki poziom zakażeń. Wszczęto śledztwo w sprawie medyków negujących Covid-19

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP21 grudnia 2021 14:35

W Hiszpanii w miniony weekend odnotowano blisko 80 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Hiszpańskie służby medyczne wszczęły dochodzenie dotyczące grupy lekarzy negujących pandemię.

W Hiszpanii odnotowano wysoki poziom zakażeń. Wszczęto śledztwo w sprawie medyków negujących Covid-19
Odnotowano wzrost zakażeń w Hiszpanii. Fot. AdobeStock
  • W Hiszpanii łącznie potwierdzono już 88,7 tys. zgonów z powodu COVID-19 i ponad 5,5 mln infekcji
  • Katalonia jest regionem, gdzie znacząco nasiliła się pandemia - w związku z tym ogłoszono zakaz funkcjonowania dyskotek
  • W tym samym czasie poinformowano o rozpoczęciu śledztwa w sprawie  "siatki" lekarzy, którzy w niektórych placówkach medycznych wprost negowali istnienie pandemii i odradzali szczepienia

Czytaj: Lek na COVID-19. Rozszerzono wskazania do stosowania remdesiviru o nową grupę chorych

Sukces chirurgów z Gliwic. Przeszczepili krtań, tchawicę, gardło i przełyk u 31-letniego Irakijczyka

Wzrost zakażeń i śledztwo przeciwko medykom

Jak poinformowało ministerstwo zdrowia Hiszpanii, od piątku do poniedziałku zmarło 85 pacjentów chorych na Covid-19. W sumie zanotowano już w Hiszpanii 88,7 tys. zgonów związanych z SARS-CoV-2.

Resort wskazał, że w ciągu zaledwie jednego weekendu liczba przypadających na 100 tys. obywateli zakażeń wzrosła w Hiszpanii do poziomu 609. Łącznie potwierdzono już 5,5 mln infekcji.

Jednym z regionów, w którym podczas ostatnich dni znacząco nasiliła się pandemia jest Katalonia. W związku z rosnącą liczbą zakażeń rząd tej wspólnoty autonomicznej ogłosił w poniedziałek zakaz funkcjonowania dyskotek.

Tymczasem jak ustalił dziennik "La Voz de Galicia" hiszpańskie służby medyczne wszczęły dochodzenie w sprawie rzekomo istniejącej w placówkach służby zdrowia "siatki" lekarzy negujących istnienie Covid-19. Według gazety w wewnętrzne śledztwo dotyczące lekarzy, którzy mają rzekomo odradzać pacjentom szczepienie się przeciwko Covid-19, włączeni zostali członkowie związków zawodowych działających w hiszpańskiej służbie zdrowia.

Sprawdź: Austria. Nawet 3,6 tys. euro grzywny za niezaszczepienie się przeciw COVID-19. Będą wyjątki

Belgia. Przeciwnicy restrykcji sanitarnych wyszli na ulice. Policja musiała użyć armatek wodnych

Plaga fałszywych certyfikatów

Przypomnijmy, coraz częściej słyszy się o przypadkach korzystania z fałszywych certyfikatów covidowych przez niektórych medyków. Przykładem jest pielęgniarka z Niemiec, która mimo objawów zakażenia przychodziła do pracy.

Niedługo później na jaw wyszły niepokojące faty - pielęgniarka używała podrobionego dokumentu szczepień. Dopiero, kiedy infekcja dopadła kobietę, "potwierdzono niespójności w informacjach o szczepieniach" - podała Gazeta.pl za niemieckim "Die Welt".

Ponadto, jak donoszą media, pielęgniarka miała być przeciwniczką szczepień, co dało podstawę do podejrzewania jej o korzystanie z fałszywego certyfikatu.

Ostatecznie kobieta przyznała się do korzystania z podrobionego dokumentu. Zwolniono ją z pracy, a ponadto zarzuca się jej narażenie zdrowia i życia mieszkańców domu opieki. Prokuratura ma podjąć kroki, by dowiedzieć się, czy dyżurowała już po potwierdzeniu COVID-19 i czy mogła zarazić podopiecznych.

Zobacz też: Zakażona pielęgniarka z fałszywym paszportem covidowym. Zmarło trzech pacjentów

Rezydent idzie na wojnę z fałszerzami paszportów covidowych. Ruszył z akcją #StopAgentomPandemii

Ekspert Rady Medycznej: służba zdrowia ledwie zipie. "Szczepienie na COVID-19 co sezon"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum