W Bułgarii rośnie liczba zachorowań na odrę, ogniska choroby w romskich dzielnicach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2019 18:35

Do 31 wzrosła liczba zachorowań na odrę w Bułgarii - poinformował w środę (20 lutego) minister zdrowia Kirił Ananiew. Oprócz ogniska choroby w mieście Razłog na południowym zachodzie kraju pojawiło się kolejne w Sofii, oba w romskich dzielnicach.

Liczba chorych wzrosła do 31 w ciągu ostatnich 10 dni od zarejestrowania pierwszego przypadku; w większości są to nieszczepione dzieci romskie, dorosłych jest sześciu.

Władze wezwały rodziców do natychmiastowego udania się do lekarzy i zaszczepienia dzieci. Według ministra Ananiewa w romskiej dzielnicy we wschodniej części Sofii znaczna liczba rodziców podporządkowała się temu zaleceniu. Zapewnił, że szczepionek wystarczy dla wszystkich potrzebujących.

Szczepieniu poddali się też niektórzy dorośli. Romowie zasadniczo sprzeciwiają się szczepieniom i według radia publicznego nadal nie można mówić o powszechnym stosowaniu się do zalecenia władz.

Podczas epidemii odry w 2010 r. w Bułgarii zachorowało wówczas ponad 20 tys. osób, zdarzyły się też przypadki śmiertelne.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum