W Bułgarii odnotowano największą liczbę zgonów z powodu COVID-19 w całej UE
Jak się okazuje, spośród wszystkich państw UE, Bułgaria ma najwięcej zgonów spowodowanych przez COVID-19. W ostatnim tygodniu odnotowano tam aż 95-procentowy wzrost zgonów.

- W Bułgarii odnotowano minionej doby (stan na 31 sierpnia) 2090 nowych zakażeń koronawirusem, co jest najwyższą liczbą infekcji od 18 maja
- W niektórych regionach Bułgarii wskazuje się nawet 260 przypadków na 100 tys. mieszkańców
- Pod względem szczepień Bułgaria na tle innych państw także wypada blado - dotychczas zaszczepiono tam 1,2 mln osób. Jest to poniżej 20 proc. ludności
- Premier Stefan Janew podejmie decyzję w sprawie ewentualnych restrykcji jeszcze w tym tygodniu
Coraz więcej zgonów z powodu koronawirusa w Bułgarii
Wykryto 2090 nowych zakażeń koronawirusem i jest to wzrost o 28 proc. w ciągu tygodnia. Liczba infekcji jest najwyższa od 18 maja.
Najwięcej zakażeń jest w Sofii, Płowdiwie i Wielkim Tyrnowie. Wskaźnik infekcji w kraju wynosi teraz 260 na 100 tys. osób, lecz są regiony, w których zbliża się on do 500. Z 28 regionów 12 znalazło się w czerwonej strefie, w której na 100 tys. mieszkańców przypada ponad 200 przypadków koronawirusa; w minionym tygodniu było ich o połowę mniej.
Liczba zaszczepionych nadal jest niska - 1,1 mln osób czyli poniżej 20 proc. ludności i pod tym względem Bułgaria zajmuje ostatnie miejsce w UE.
Wobec protestów antyszczepionkowych rząd jednak nie śpieszy się z wprowadzeniem kolejnych restrykcji, które obecne i tak nie są przestrzegane.
Co z restrykcjami w Bułgarii?
Nadzwyczajny stan epidemiczny przedłużono do 30 listopada. Główny inspektor sanitarny kraju Angeł Kunczew zaproponował ograniczenie czasu pracy lokali gastronomicznych i wprowadzenie paszportów szczepionkowych dla klientów w zamkniętych pomieszczeniach. To samo ma dotyczyć siłowni, kin, teatrów i muzeów.
Propozycja Kunczewa spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem, a w poniedziałek w Sofii odbył się protest w tej sprawie.
Również rodzice protestują przeciw planom resortu oświaty, który przewidują zdalną naukę dla starszych uczniów i obowiązek noszenia maseczek w szkołach dla młodszych dzieci.
Premier Stefan Janew poinformował we wtorek, że ostateczne decyzje zarówno dotyczące nowych restrykcji, jak i systemu nauki w nowym roku szkolnym, który w Bułgarii zaczyna się 15 września, zostaną podjęte do końca tygodnia, po konsultacjach z przedstawicielami biznesu i związkami nauczycielskimi.
Czytaj: COVID-19. Polska z jednym z najgorszych wyników szczepień w UE
Jakie obostrzenia obowiązują w Polsce?
Przypomnijmy, 1 września wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To tzw. rozporządzenie covidowe w sprawie nowych obostrzeń.
Jakie wprowadzono najważniejsze zasady?
- przedłużenie do dnia 30 września 2021 r. obowiązywania aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów określonych przepisami modyfikowanego aktu normatywnego;
- rozszerzenie katalogu podmiotów, które zwolnione są obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy Rzeczypospolitej Polskiej (uczestnik międzynarodowej konferencji, organizowanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przez instytucję państwową lub samorządową);
- modyfikację przepisów dotyczących warunków prowadzenia, w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, działalności polegającej na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 56.10.A) oraz związanej z konsumpcją i podawaniem napojów (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 56.30.Z);
- rozszerzenie katalogu sytuacji, w których nie stosuje się nakazu zasłaniania ust i nosa (osoby biorące udział w określonych egzaminach);
- rozszerzenie katalogu sytuacji, do których nie stosuje się ograniczeń dotyczących limitów osób biorących udział w określonych spotkaniach (egzaminach).
Czytaj: Obostrzenia w Polsce. Od 1 września obowiązuje nowe rozporządzenie covidowe. Jakie zmiany?

ZOBACZ KOMENTARZE (0)