W. Brytania. Wystarczą szczepienia, aby wjechać do Anglii i Irlandii Północnej

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP04 października 2021 06:26

Już od poniedziałku 4 października zmienią się zasady wjazdu na teren Wielkiej Brytanii. Dotyczy to w szczególności Anglii i Irlandii Północnej, gdzie test nie będzie konieczny przed przyjazdem z większości państw.

W. Brytania. Wystarczą szczepienia, aby wjechać do Anglii i Irlandii Północnej
Od 4 października zmieniają się zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii. Fot. Shutterstock
  • 4 października w Wielkiej Brytanii zmieniają się zasady przekroczenia granicy z innych państw
  • Zostanie zniesiona lista zielona i żółta, ale w całym kraju będzie obowiązywać lista czerwona. Od poniedziałku będzie zawierać 54 państwa i terytoria (m.in. z Afryki, Azji, Ameryki Łacińskiej)
  • Osoby zaszczepione nie będą musiały wykonywać testu przed przyjazdem do Anglii i Irlandii Północnej z krajów spoza czerwonej listy 
  • Obowiązek testowania zostaje zachowany osób zaszczepionych przyjeżdżających do Szkocji i Walii

Zmiany wjazdowe dla zaszczepionych

Obowiązujący obecnie "system świateł drogowych", w którym poszczególne kraje oznaczone są kolorami zielonym, żółtym i czerwonym, zostanie w całym kraju zniesiony, a zamiast niego będzie tylko jedna lista - czerwona. Na niej pozostaną od poniedziałku 54 państwa i terytoria - w większości z Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji - gdzie sytuacja epidemiczna jest najtrudniejsza.

Od poniedziałku osoby, które są w pełni zaszczepione, nie muszą przed przyjazdem do Anglii i Irlandii Północnej z krajów spoza czerwonej listy wykonywać testu na obecność koronawirusa. Za osoby w pełni zaszczepione uznawane są te, które dostały obie dawki szczepionki firm AstraZeneca, Pfizer i Moderna lub jednodawkową szczepionkę Janssen, a od przyjęcia ostatniej dawki minęło 14 dni.

Dotyczy to osób, które zostały zaszczepione w Zjednoczonym Królestwie, Unii Europejskiej, krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) i europejskich mikropaństwach, w Stanach Zjednoczonych oraz w 18 innych państwach świata, m.in. w Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie, Japonii, Korei Południowej, Izraelu i na Tajwanie. Osoby zaszczepione nadal muszą wypełniać formularz lokalizacyjny i wykonać odpłatny test w drugim dniu po przyjeździe.

Czytaj: Wielka Brytania. Pierwszy dzień szczepień 12-15 latków. Osoby po 50 r.ż. przyjmują od dziś trzecią dawkę

Testowanie i czerwona lista

Osoby niezaszczepione, nie w pełni zaszczepione i zaszczepione w innych krajach muszą przed przyjazdem z krajów spoza czerwonej listy wykonać test, a po przyjeździe dwa (w drugim i ósmym dniu pobytu), a dodatkowo odbyć 10-dniową kwarantannę w domu, którą można skrócić w przypadku wykonania jeszcze jednego testu, nie wcześniej niż w piątym dniu po przyjeździe.

Obowiązek wykonania testu przed wylotem nadal dotyczy osób zaszczepionych, które przyjeżdżają do Szkocji i Walii. Nie muszą one jednak odbywać kwarantanny i wystarczy, że wykonają jeden test po przybyciu. Natomiast osoby niezaszczepione muszą oprócz testu przed wylotem, wykonać dwa testy po przybyciu - w drugim i ósmym dniu - oraz odbyć 10-dniową kwarantannę w domu.

W żadnej części Zjednoczonego Królestwa nie zmieniają się natomiast zasady przyjazdu z krajów z czerwonej listy - z nich mogą przyjeżdżać tylko osoby będące obywatelami bądź rezydentami Zjednoczonego Królestwa lub Irlandii, a przyjazd wiąże się z bezwzględnym obowiązkiem odbycia 10-dniowej płatnej kwarantanny we wyznaczonych hotelach, niezależnie od tego, czy dana osoba jest zaszczepiona, czy nie.

Czytaj: Minister zdrowia do personelu brytyjskich domów opieki: szczepienie przeciw Covid-19 lub inna praca

Bóle głowy, zaburzenia wzroku i snu u nastolatków nadużywających internetu – jest gorzej niż 2 lata temu

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum