Urzędnik ogłasza stan zagrożenia. Powód? Epidemia małpiej ospy

Autor: oprac. KK • Źródło: PAP30 lipca 2022 11:50

Gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul wprowadziła w piątek późnym wieczorem stan zagrożenia w związku z epidemią małpiej ospy. Poinformowała też, że ponad jedna czwarta zakażeń wykrytych w USA przypada na jej stan - podaje w sobotę Reuters.

Urzędnik ogłasza stan zagrożenia. Powód? Epidemia małpiej ospy
Ponad jedna czwarta zakażeń wykrytych w USA przypada na stan Nowy Jork. Fot. Shutterstock

 

Małpia ospa w Nowym Jorku. Pierwsze zgony, rosną zakażenia

Do soboty w całym stanie Nowy Jork potwierdzono 1383 przypadki małpiej ospy - podał amerykański resort zdrowia.

Wcześniej w piątek Brazylia i Hiszpania poinformowały o pierwszych - poza Afryką - przypadkach śmierci spowodowanej małpią ospą.

W ubiegłą sobotę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wprowadziła globalny stan zagrożenia w związku z epidemią tej choroby.

Co z małpią ospą w Polsce?

W rozmowie z PAP wirusolog prof. Krzysztof Pyrć zauważył, że w naszym kraju jest jeszcze stosunkowo mało zakażeń.

- Na ten moment mamy stosunkowo mało przypadków małpiej ospy w Polsce, więc nie siejmy paniki. Jeżeli wydaje nam się, że możemy być chorzy nie diagnozujmy się sami, tylko skontaktujmy się z lekarzem - podkreślił. Dodał, że obecnie wiadomo, że choroba przenosi się przy bardzo bliskim kontakcie, "więc osoby z kontaktu nie muszą iść na kwarantannę, ale powinny za to bacznie obserwować stan swojego zdrowia".

Specjalista przypomniał ponadto, że kilka dni temu Europejska Agencja Leków zatwierdziła do stosowania w zapobieganiu małpiej ospie stosowanie jednej ze szczepionek przeciw ospie prawdziwej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum