×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

USA: Omikron atakuje dzieci. Coraz więcej hospitalizacji wśród najmłodszych

Autor: PAP • Źródło: PAP05 stycznia 2022 06:21

Więcej dzieci niż kiedykolwiek obecnie podlega hospitalizacji w USA. Przyczyną jest nasilająca się fala wariantu koronawirusa Omikron.

USA: Omikron atakuje dzieci. Coraz więcej hospitalizacji wśród najmłodszych
Powikłania po Covid mogą być dla dzieci szczególnie kłopotliwe. Fot. Adobestock
  • Nasilająca się fala wariantu Covid-19 Omikron sprawia, że w USA hospitalizowanych jest więcej dzieci niż wcześniej podczas pandemii
  • Może to powodować u nich większe powikłania górnych dróg oddechowych niż u dorosłych
  • W ostatnim tygodniu grudnia w USA zachorowało na Covid-19 ponad 325 tys. dzieci

Koronawirus. 4 stycznia. Zakażenia i zgony. Nowy raport Ministerstwa Zdrowia

Coraz więcej dzieci choruje na Covid-19

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom w tygodniu kończącym się w niedzielę do szpitali każdego dnia trafiało z Covid-19 średnio 672 dzieci, najwięcej od wybuchu pandemii. Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) przypisuje to rekordowo wysokiej liczbie nowych przypadków zachorowań na Covid-19 wśród dzieci. W tygodniu kończącym się 30 grudnia było ich ponad 325 tys., co stanowi 64 proc. wzrost w porównaniu z poprzedzającym.

W największym amerykańskim szpitalu pediatrycznym w USA, Texas Children's Hospital w Houston, liczba hospitalizacji z powodu koronawirusa wzrosła czterokrotnie w ciągu zaledwie ostatnich dwóch tygodni. Napędza to Omikron.

"Oszałamiająca fala zachorowań"

Cytowany przez CNN główny patolog szpitala dr Jim Versalovic nazwał falę zachorowań "oszałamiającą".

- Pobiliśmy wcześniejsze rekordy ustanowione w sierpniu podczas skoku z powodu Delty. (…) 90 proc. pacjentów szpitala, którzy ostatnio chorowali na Covid-19, zostało zakażonych Omikronem" - zauważył Versalovic dodając, że szczepienia są absolutnie nieodzowne dla zminimalizowania hospitalizacji ze względu na Covid-19.

Zwrócił uwagę, że 80 proc. dzieci w wieku szkolnym w rejonie Houston nie jest zaszczepionych. Ponad jedna trzecia pacjentów szpitala, którzy ostatnio chorowali na Covid-19, była zaś w wieku poniżej 5 lat.

- Niestety, te dzieci wciąż nie mają dostępu do szczepionki - akcentował Versalovic.

Omikron może powodować poważne problemy

Pediatra dr Edith Bracho-Sanchez zaznaczyła, że także w Nowym Jorku jest obecnie więcej przypadków Covid niż w poprzednich falach pandemii. Za niepokojące uznała, że najgorszy okres zimy nie minął.

Przestrzegała przed minimalizowaniem liczby zachorowań dzieci na koronawirusa. Jej zdaniem wczesne badania sugerują, że Omikron może powodować więcej problemów z górnymi drogami oddechowymi, w przeciwieństwie do poprzednich szczepów rodzących problemy z dolnymi drogami oddechowymi.

Powikłania górnych dróg oddechowych mogą być bardziej niebezpieczne dla małych dzieci niż dla dorosłych, przytacza CNN opinię Bracho-Sanchez.

- My pediatrzy, wiemy, że wirusy oddechowe mogą prowadzić do takich chorób jak krup (podgłośniowe zapalenie krtani) i zapalenie oskrzeli, a zapalenie górnych dróg oddechowych, może wprowadzić dzieci w kłopoty - oceniła.

Pediatrzy przyznali, że niektórzy mali pacjenci z Covid-19 mogli podjąć leczenie z innych powodów, a przeprowadzony test na obecność koronawirusa okazał się pozytywny.

- W większości przypadków Covid-19 jest głównym, lub znaczącym czynnikiem przyczyniającym się do ich hospitalizacji - wyjaśnił Versalovic.

 

 Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum