×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

UNICEF: mamy najmniej zakażonych polio dzieci w historii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia24 października 2015 07:46

Postęp w wyeliminowaniu występowania wirusa polio jest realny; w 2015 r. stwierdzono tylko 51 nowych przypadków polio - przypomina UNICEF. W sobotę (24 października) przypada Światowy Dzień Walki z Polio.

UNICEF: mamy najmniej zakażonych polio dzieci w historii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Organizacja ocenia, że nigdy wcześniej w historii, w tak niewielu krajach, tak mało dzieci zakaziło się polio. Na całym świecie - jak podaje UNICEF - od początku 2015 r. stwierdzono zaledwie 51 nowych przypadków polio w porównaniu do 242 przypadków w 2014 r.

UNICEF przypomina, że jeszcze trzy lata temu Nigeria była krajem, w którym odnotowywano ponad połowę wszystkich zakażeń wirusem polio na świecie. W tym roku, po raz pierwszy w historii, udało się zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa w tym państwie i w ubiegłym miesiącu kraj ten został wykreślony z listy państw, w których występuje dziki szczep wirusa.

W Indiach, gdzie każdego roku tysiące dzieci cierpiało z powodu tej choroby, od czterech lat nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia wirusem.

UNICEF podkreśla, że pomimo tego sukcesu walka trwa. Zagrożenie jest największe w państwach, w których występuje niski poziom wyszczepialności, m.in. na Ukrainie, Madagaskarze, w Laosie czy Gwinei. Na początku września poinformowano o dwóch przypadkach zachorowania dzieci (w wieku 10 miesięcy i 4 lat) na polio w południowo-zachodniej części Ukrainy, w obwodzie zakarpackim.

Obecnie, jak informuje UNICEF, tylko w dwóch państwach świata - w Afganistanie i Pakistanie - występuje dziki szczep wirusa.

Organizacja apeluje, by wzmocnić system rutynowych szczepień i umożliwić każdemu dziecku dostęp do podstawowej opieki medycznej. Szczepionki przeciwko polio, które zostaną dostarczone za pośrednictwem UNICEF można kupić na stronie: https://www.unicef.pl/Prezenty-bez-pudla/Produkty/Szczepionki-przeciw-polio.

- Dopóki na świecie są dzieci, które nie otrzymały szczepionki przeciwko polio, zagrożenie pozostaje. Dlatego nie możemy stracić czujności. Musimy doprowadzić do sytuacji, w której wszystkie dzieci będą rutynowo szczepione przeciwko poli - podkreśla dyrektor UNICEF ds. Polio Peter Crowley.

W Polsce szczepienia przeciwko polio są obowiązkowe i finansowane z budżetu Ministra Zdrowia. Przeciw polio zaszczepionych jest 95 proc. polskich dzieci; a w grupie powyżej 2. roku życia poziom zaszczepienia mieści się w przedziale od 99,3 do 99,9 proc. Ostatnie zachorowanie na polio w Polsce miało miejsce w 1984 r. i było wywołane dzikim typem wirusów.

Poliomyelitis, czyli choroba Heinego-Medina to ostra choroba zakaźna wywoływana przez poliowirusy. Dostają się one do organizmu przez usta lub nos, po czym namnażają się w jelitach i przedostają się do krwi, która przenosi je do innych części ciała. Jeżeli wirusy dostaną się do ośrodkowego układu nerwowego, mogą wywoływać uszkodzenie nerwów, prowadzące do niedowładu lub porażenia mięśni.

Twórcą pierwszej na świecie szczepionki przeciw wirusowi polio był lekarz wirusolog i immunolog prof. Hilary Koprowski, urodzony w Warszawie w 1916 r., a od 1944 r. mieszkający w USA.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze