Tylko dwa takie oddziały w Polsce. "Likwidacja ośrodka zagraża zdrowiu i życiu Polaków"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP19 stycznia 2023 08:15

Władze Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu podkreślają, że Oddział Kliniczny Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych czeka zmiana. Zgodnie z decyzją ma dojść do jego reorganizacji.

Tylko dwa takie oddziały w Polsce. "Likwidacja ośrodka zagraża zdrowiu i życiu Polaków"
Unikalny oddział zmieni swoją lokalizację. Fot. Shutterstock
 • - Oddział Kliniczny Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych czeka reorganizacja, nie likwidacja – podkreślają władze Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 • Z kolei według doniesień lokalnych mediów lekarze kliniki walczą o rezygnację uczelni z zapowiadanych zmian
 • Okazuje się, że lekarze z kliniki zwrócili się z prośbą o interwencję w tej sprawie m.in. do poznańskiego posła Bartłomieja Wróblewskiego
 • Także krajowy konsultant w dziedzinie medycyny morskiej i tropikalnej dr hab. n. med. Leszek Nahorski uznał, że likwidacja ośrodka zagraża zdrowiu i życiu Polaków i o sprawie powiadomił Biuro Bezpieczeństwa Narodowego
 • Władze uczelni i szpitala poinformowały w oficjalnym stanowisku, że decyzja o konsolidacji klinik "została podjęta mając na względzie przede wszystkim zapewnienie jak najlepszej opieki medycznej nad pacjentami"
 • Przypomnijmy: oprócz ośrodka w Poznaniu w Polsce funkcjonuje także Klinika Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni

Interwencje w sprawie unikalnego oddziału

Głos Wielkopolski napisał w środę o próbach zatrzymania planów poznańskiej uczelni medycznej odnośnie do likwidacji Kliniki i Katedry Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych. W ubiegłym roku Gazeta Wyborcza podała, że lecząca malarię, dengę czy śpiączkę afrykańską klinika ma zostać jedynie pracownią, zostanie też przeniesiona do Szpitala Miejskiego im. Strusia.

Lekarze z kliniki z prośbą o interwencję zwrócili się do poznańskiego posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego, przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. Głos Wielkopolski zacytował w środę słowa kierownika Katedry i Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych prof. Jerzego Stefaniaka, który poprosił parlamentarzystę "o poparcie i wszczęcie działań mających na celu niedopuszczenie do likwidacji tej zasłużonej dla kraju, Wielkopolski i uczelni jednostki tropikalnej".

Poseł powiedział gazecie, że decyzja uczelni "jest nagła i niekonsultowana ze środowiskiem; dezintegruje lekarzy, pracowników i ludzi związanych z kliniką, jak np. z jednej z najważniejszych polskich instytucji niosących pomoc humanitarną Redemptoris Missio".

"GW" podała, że krajowy konsultant w dziedzinie medycyny morskiej i tropikalnej dr hab. n. med. Leszek Nahorski uznał, że likwidacja ośrodka zagraża zdrowiu i życiu Polaków i o sprawie powiadomił Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

W obronie kliniki stanęły także m.in.:

 • Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu,
 • Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio,
 • prezes Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego dr hab. Joanna Hildebrand,
 • prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży prof. dr hab. n. med. Krzysztof Korzeniewski.

Stanowisko UMP w sprawie oddziału

Władze Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz dyrekcja Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu w wydanym w związku ze sprawą oświadczeniu podały, że Oddział Kliniczny Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych "funkcjonuje i zapewnia leczenie wszystkim potrzebującym pacjentom".

- Nie jest prawdą, że Senat UMP podjął decyzję o likwidacji kliniki. Jednostka ta zostaje przekształcona w pracownię i włączona w struktury kliniki zajmującej się leczeniem chorób zakaźnych. Jej planowana nazwa to: Katedra i Klinika Chorób Zakaźnych, Tropikalnych, Hepatologii i Nabytych Niedoborów Odporności. Klinika Chorób Zakaźnych, która docelowo ma przejąć leczenie pacjentów z chorobami pasożytniczymi i tropikalnymi, ma doskonałe warunki lokalowe w odrębnym budynku w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu - podano w oświadczeniu.

Władze uczelni i szpitala poinformowały, że decyzja o konsolidacji klinik "została podjęta mając na względzie przede wszystkim zapewnienie jak najlepszej opieki medycznej nad pacjentami". Obecna siedziba Oddziału Klinicznego Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych nie spełnia współczesnych standardów; oddział zlokalizowany jest na poddaszu budynku szpitala przy ul. Przybyszewskiego i nie ma możliwości dostosowania go do wielu przepisów prawa.

- Jest to istotne zarówno z perspektywy bezpieczeństwa pacjentów i personelu, jak i warunków pobytu pacjentów. Co kluczowe, obecnie oddział nie zapewnia możliwości izolacji, a wiemy, że część chorób tropikalnych ma charakter zakaźny - wskazano. W stanowisku podkreślono też, że oddział - ze względów epidemicznych - musi być, przy globalnych zagrożeniach, zlokalizowany w odrębnym pawilonie. Nie ma zatem możliwości ulokowania go w strukturze budowanego Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego.

Deficytowe specjalizacje i konieczność konsolidacji

- Zapewniamy wszystkich pacjentów, że będą nieprzerwanie objęci opieką - oddział cały czas działa w dotychczasowej lokalizacji, a dopiero po uzgodnieniu wszystkich aspektów zmian z dyrekcją szpitala miejskiego jednostka zostanie tam fizycznie przeniesiona do bazy naszej kliniki w oddzielnym pawilonie. Nie bez znaczenia jest także fakt, że konsolidacja tych dwóch jednostek klinicznych ułatwi zapewnienie specjalistycznej kadry lekarskiej - wskazano.

Władze szpitala i uczelni przypomniały, że obecna kadra akademicka Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych to trzech lekarzy.

- Są to deficytowe specjalizacje lekarskie i pozostawienie oddzielnych klinik groziłoby brakiem obsady kadrowej. Jest to zatem reorganizacja działalności, a nie jej likwidacja, która docelowo - bez uszczerbku dla pacjentów - ma zapewnić jeszcze lepsze warunki udzielania świadczeń zdrowotnych - podkreślono.

Głos Wielkopolski podał, że w 2022 roku w Klinice Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych leczonych było 597 pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  Najnowsze