×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Tu przetestujesz się na COVID-19 przez całą dobę. "To odpowiedź na ograniczenia w POZ"

Autorzy: PAP; oprac. MP • Źródło: PAP29 stycznia 2022 12:15Aktualizacja: 29 stycznia 2022 12:20

28 stycznia uruchomiono całodobowy punkt do pobierania wymazów. Testować się w kierunku COVID-19 będzie można bez przerwy przez 7 dni w tygodniu. Katowicki punkt jest pierwszym tego typu w woj. śląskim. 31 stycznia duży punkt testowy zostanie otwarty w Gliwicach.

Tu przetestujesz się na COVID-19 przez całą dobę. "To odpowiedź na ograniczenia w POZ"
W Katowicach otwarto całodobowy punkt testowania w kierunku COVID-19 Fot. Shutterstock
  • W piątek, 28 stycznia, na parkingu w katowickiej Strefie Kultury uruchomiono całodobowy punkt wymazowy do testów w kierunku COVID-19
  • To pierwszy w województwie śląskim taki punkt, gdzie można testować się na koronawirusa bez przerwy 7 dni w tygodniu
  • Na poniedziałek, 31 stycznia, zapowiadane jest otwarcie punktu wymazowego przy hali Arena w Gliwicach. 
  • Jak zapowiada prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach Przemysław Gliklich, punkt będzie gotowy na wykonanie nawet tysiąca badań dziennie

W Katowicach otwarto całodobowy punkt wymazowy do testów w kierunku COVID-19

- To może być spore ułatwienie dla mieszkańców chociażby w weekend, kiedy zwykle ograniczony jest dostęp do punktów pobrań i lekarzy POZ - wyjaśniła rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, przyznając, iż dotąd mniejsza liczba testów w soboty i niedziele z reguły była widoczna w poweekendowych statystykach zakażeń.

- Obecnie sami możemy wygenerować skierowanie na test przez Internetowe Konto Pacjenta i z tym skierowaniem przyjechać w dowolnej godzinie, bez kolejki do punktu zlokalizowanego w pobliżu siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach - poinformowała rzeczniczka.

Punkt wymazowy, dostępny zarówno dla pieszych jak i kierowców (w systemie drive-thru), znajduje się na parkingu A na terenie katowickiej Strefy Kultury, w pobliżu siedziby NOSPR.

Dojazd do niego prowadzi od strony ulicy Olimpijskiej. Działanie punktu nadzoruje katowicki szpital MSWiA, zaś w pobieraniu wymazów uczestniczą m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i strażacy.

31 stycznia rusza punkt wymazowy przy hali Arena w Gliwicach. Nawet 1000 testów dziennie

Uruchamianie nowych punktów pobierania wymazów to odpowiedź na rosnącą w ostatnim czasie w kraju i regionie liczbę zakażeń koronawirusem. Kolejny duży punkt zostanie uruchomiony w poniedziałek przez Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach przy tamtejszej hali Arena.

- Jesteśmy gotowi do przeprowadzania tysiąca badań dziennie, a punkt będzie czynny siedem dni w tygodniu, co na pewno stanie się ułatwieniem nie tylko dla mieszkańców Gliwic, ale także całego regionu - zadeklarował prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach Przemysław Gliklich.

W gliwickim punkcie wymazy będą wykonywane codziennie między 10 a 20. Wjazd dla zainteresowanych znajduje się od strony ulicy Kujawskiej. Zapisanie się na test jest możliwe online, a wynik zostaje udostępniony w Internetowym Koncie Pacjenta.

Woj. śląskie. Wzrasta liczba punktów wymazowych na koronawirusa

Minionej doby w woj. śląskim wykryto 7603 nowe zakażenia koronawirusem, wobec rekordowych w skali doby 9916 dzień wcześniej. Zmarło 18 osób chorych na COVID-19, 14 z nich cierpiało na choroby współistniejące.

Na kwarantannie przebywa ponad 163,7 tys. mieszkańców regionu. Ostatniej doby w woj. śląskim wykonano niespełna 21,6 tys. testów pod kątem koronawirusa, z których blisko 8,9 tys. dało pozytywny wynik.

Liczba punktów wymazowych w woj. śląskim zwiększa się obecnie z 60 do ponad 80. W ostatnich dniach uruchomiono m.in. nowe punkty w Żywcu, Żorach, Rudzie Śląskiej, Zawierciu i Łaziskach Górnych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum