Trzy przypadki małpiej ospy potwierdzone w województwie łódzkim. Dwóch chorych opuściło szpital

Autorzy: PAP; oprac. JKB • Źródło: PAP21 lipca 2022 14:08

Oficjalnie potwierdzono trzy przypadki zakażenia małpią ospą w województwie łódzkim. Dwóch pacjentów już opuściło szpital.

Trzy przypadki małpiej ospy potwierdzone w województwie łódzkim. Dwóch chorych opuściło szpital
Wykryto kolejne przypadki zakażeń małpią ospą. Fot. AdobeStock
  • Potwierdzono pierwsze trzy przypadki zakażenia małpią ospą w woj. łódzkim
  • Wszyscy zakażeni trafili na oddział zakaźny szpitala im. Biegańskiego w Łodzi - stan dwóch pacjentów był na tyle dobry, że zostali już wypuszczeni do domu, gdzie będą przebywać w izolacji
  • Z kolei trzeci chory trafił do placówki w poniedziałek - Ma typowe objawy przypominające ospę prawdziwą, które powoli już schodzą - wyjaśnił Radiu Łódź dyrektor szpitala Krzysztof Zarychta

Trzy przypadki małpiej ospy w Łódzkiem

- Badania potwierdziły wykrycie zakażenia małpia ospą u trzech osób w województwie łódzkim. To trzy pierwsze i jak dotąd jedyne przypadki zakażenia tą choroba u pacjentów w naszym regionie - poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi Zbigniew Solarz.

Dodał, że zgodnie z procedurami sanepid prowadzi dochodzenie epidemiologiczne. Ma ono na celu ustalenie osób z kontaktu z zakażonym, a w razie potrzeby nakładanie kwarantanny.

Wszyscy zakażeni pacjenci trafili na oddział zakaźny szpitala im. Biegańskiego w Łodzi. Stan dwóch osób był na tyle dobry, że zostali oni wypisani już do domu, gdzie muszą przebywać w dalszej izolacji.

Trzeci chory trafił do placówki w poniedziałek. - Ma typowe objawy przypominające ospę prawdziwą, które powoli już schodzą. Stan jest bardzo dobry i myślę, że następnym tygodniu wróci do domu, do dalszej izolacji - powiedział Radiu Łódź dyrektor szpitala Krzysztof Zarychta.

Obostrzenia dotyczące małpiej ospy

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy - według Światowej Organizacji Zdrowia - ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach.

Zgodnie z majową nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji wprowadzony został obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych na ospę małpią, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na tę chorobę. Jest obowiązek zgłaszania każdego przypadku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum