Traktat pandemiczny WHO. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat o postępach prac

Autor: oprac. JKB • Źródło: MZ, Rynek Zdrowia30 września 2022 15:30

Ministerstwo Zdrowia podało szczegóły, dotyczące postępów prac nad tzw. traktatem pandemicznym WHO. Resort wskazał, że na obecnym etapie nie zawiera konkretnych postanowień.

Traktat pandemiczny WHO. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat o postępach prac
Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło etap prac nad traktatem pandemicznym. Fot. AdobeStock
  • W czerwcu 2022 roku w ramach przygotowań do drugiej sesji Intergovernmental Negotiating Body (INB) Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zaprezentowano pierwszą wersję traktatu pandemicznego, tzw. "working draft" (projekt badawczy)
  • Resort zdrowia wskazał, że na obecnym etapie prac, koncepcja traktatu nie zawiera konkretnych postanowień ani postulatów
  • Dokument póki co stanowi listę postulatów oraz oczekiwań państw członkowskich Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pod adresem przyszłego traktatu
  • Strona polska stoi na stanowisku, że przyszły tzw. traktat pandemiczny WHO powinien być dokumentem jak najbardziej zwięzłym, operacyjnym – podało MZ

Postępy nad traktatem pandemicznym

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w czerwcu 2022 roku, w ramach przygotowań do drugiej sesji Intergovernmental Negotiating Body (INB), została zaprezentowana pierwsza, koncepcyjna wersja traktatu pandemicznego, tzw. Working draft (projekt roboczy). Projekt ten został opracowany przez biuro INB, składające się z przedstawicieli państw członkowskich WHO i Sekretariatu WHO.

Chociaż dokument nazywany jest Working draft, to właściwsze jest określenie go jako szkicu lub konspektu. Na obecnym etapie prac (stan na wrzesień br.) nie zawiera konkretnych postanowień – postulatów, oczekiwań, zobowiązań itp. Ponadto żadne elementy Working draft nie mają charakteru ostatecznego i stanowią tylko listę postulatów oraz oczekiwań państw członkowskich WHO pod adresem przyszłego traktatu – podkreśla resort.

Z dalszych wyjaśnień wynika również, że założeniem biura było stworzenie złożonego i spójnego projektu roboczego, który ujmie jak najwięcej obszarów, perspektyw i poglądów. W trakcie kolejnych  dyskusji na forum INB, państwa członkowskie będą wprowadzać szczegółowe przepisy operacyjne, merytoryczne i inne. Według planu wszelkie uwagi do rzeczonego projektu można było zgłaszać do 15 września – w imieniu UE zgłosił je unijny negocjator po zebraniu ich państw członkowskich.

Przypomnijmy, że 1 grudnia 2021 r. 194 członków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) porozumiało się co do rozpoczęcia procesu redagowania i negocjowania konwencji, umowy lub innego międzynarodowego instrumentu na podstawie konstytucji Światowej Organizacji Zdrowia, by poprawić profilaktykę, gotowość i reakcję pandemiczną. To właśnie przyszły traktat pandemiczny.

Dokument od samego początku wywołuje spore kontrowersje społeczne. Nazywany jest nawet "spiskiem przeciw demokracji i wolności słowa". Szeroki zakres traktatu może utrudnić powszechną akceptację propozycji. Dlatego priorytetem państw negocjujących traktat powinny być poprawa skuteczności wymiany i weryfikacji informacji o zagrożeniach dla zdrowia publicznego oraz monitorowania i egzekwowania przestrzegania przyjętych przepisów. 

 

Polskie stanowisko w sprawie traktatu

Strona polska stoi na stanowisku, że przyszły tzw. traktat pandemiczny powinien być dokumentem jak najbardziej zwięzłym, operacyjnym, koncentrującym się na kwestiach najważniejszych dla globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego, w tym przede wszystkim poruszającym najistotniejsze dla walki z pandemiami obszary, nienaruszającym suwerenności państw i zostawiającym szerokie pole do decyzji państwom członkowskim – podsumowuje MZ.

Resort przy okazji wskazał, że końcowy dokument powinien w pierwszej kolejności możliwy do akceptacji przez zdecydowaną większą część państw członkowskich WHO. Informacje o trwających w ramach INB prac, w tym całość dokumentacji dot. tzw. traktatu pandemicznego znajdują się na oficjalnej stronie INB (TUTAJ).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum