Trąd znów pojawił się w Europie

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2017 11:34

Trąd kojarzy się ludziom z zapomnianą chorobą. Niestety nie jest to prawda, każdego roku zapada na nią bliko 200 tys. osób. Ostatnio, wraz z falą uchodźców pojawiła się także w Europie.

Trąd znów pojawił się w Europie
W ostatnią niedzielę stycznia obchodzimy 64. Światowy Dzień Trędowatych. Fot. Archiwum

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzimy 64. Światowy Dzień Trędowatych. Do dziś z tą chorobą związany jest ostracyzm społeczny. Chorzy nadal muszą mieszkać w specjalnie wydzielonych strefach. Nawet po wyleczeniu nie mają szans na normalny powrót do społeczeństwa i podjęcie pracy. 

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2015 r. aż 70 proc. wszystkich przypadków zakażeń trądem odnotowano w Indiach, Indonezji i Chinach (ponad 140 tys.). Ta niezwykle rzadka choroba endemiczna występuje łącznie w 24 krajach, głównie w biednych regionach Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Złe warunki sanitarne, spotęgowane gorącym klimatem i skrajnym ubóstwem to dla niej idealne środowisko.

Niestety, jak podaje Rzeczpospolita niepokojący jest fakt, że wraz z nienotowaną dotychczas falą uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu trąd powrócił także do Europy. W 2015 roku w Hiszpanii odnotowano osiem przypadków zakażeń tą chorobą, w Anglii cztery, w Niemczech i Portugalii po dwa.

Nie do końca wiadomo w jaki dochodzi do zakażenia. Badania wskazują, że podobnie jak prątki gruźlicy, bakteria przenosi się drogą kropelkową

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum